Úvod > Články > Siri na vás „práská“ Applu

Siri na vás „práská“ Applu

Opatrnosti není nikdo dost, jak se o tom konečně přesvědčil jeden český hejtman, který podcenil schopnosti odposlechu. To v IBM jsou jiní borci, obávají se Siri, „tajemnice“ iPhonu a zaměstnancům ji zatrhli.

Důvod je jednoduchý – Siri pracuje tak, že hlasový povel je přenesen na firemní server někde v Severní Karolině, kde patřičný software „přeloží“ dotaz a přehodí ho na text. IBM si to všechno vysvětlila tak, že Apple zaznamenává, co si v IBM řeknou. 

A když už měli ten švunk, tak zatrhli také iCloud a Dropbox. Sichr ist sicher, říkala kdysi jedna německá reklama na cihly, bůh ví co s těmi daty budou špióni v dresu nakousnutého jablíčka dělat.

Pravdou je, že hlasový soubor skutečně jde do applovského počítače, Apple se s tím ostatně nijak netají a v návodu se to dočteme. Ve skutečnosti si toho Apple uloží víc, od jména, přezdívek a kontaktů až  po názvy písniček, a pokud máme spuštěnou i GPS, tak i to, kde právě jsme.

Otázkou je spíše to, co s těmito daty Apple dělá. Tady je informace poněkud mlhavá a mluví o tom, že je to všechno jen proto, aby byla Siri lepší a ještě lepší, až už bude úplně nejlepší. O kus dál je ovšem podobně mlhavé prohlášení, ovšem tvrdící něco naprosto opačného – data mohou být přenášena, upravována, uchovávána a použita pro vylepšení Siri a dalších produktů a služeb Applu.

Opatrnosti nikdy nezbývá, nicméně se reakce IBM zdá být poněkud paranoidní. Stejně tak by totiž každá firma musela dostávat kopřivku při představě emailů, CRM, Facebooku, cloudu a čehokoliv podobného. Pokud by každá firma chtěla reagovat podobným způsobem jako IBM a stahovat kalhoty již ve chvíli, kdy je k brodu daleko, Google by brzo začal ztrácet uživatele.

Celé to potom je velice zajímavé právě v případu IBM, který chce vydělávat na světě postaveném na cloudu, kde by měl mít každý přístup k datům kdykoliv a odkudkoliv. To samozřejmě není zcela bez nebezpečí, jako ostatně není nic. Najít tu správnou rovnováhu mezi paranoidou a přílišnou ležérností bude asi to, co bude ajťáky pálit nejvíc. IBM se zatím přiklonila na tu první stranu. Uvidíme, jak zareagují další giganti. 

31. 5. 2012

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

 

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...