Úvod > Články > Nokia – u konce s dechem?

Nokia – u konce s dechem?

Svatba s Microsoftem se příliš nepovedla, dokonce se zdá, že jmenování Stephana Elopa do nejvyšší funkce byla zásadní chyba, protože Elop buď stále kope v dresu Microsoftu, nebo přinejmenším neplní očekávání o tom, že by díky jeho přítomnosti mohla Nokia vědět, co její partner plánuje.

Prohlášení Microsoftu o tom, že řada Limia nebude aktualizována na nové Windows 8, totiž doslova přes noc celou řadu mobilů pohřbilo. A jelikož to byla řada, do které Nokia vkládala velké naděje, vypadá to, že Microsoft prostě zatloukl další hřebíček do rakve svého strategického partnera. 

Oběma partnerům se tak povedlo zopakovat průšvih s odepsáním Symbianu ve chvíli, kdy za něj nebyla náhrada. Nokia tak nejenže neměla co nabídnout, ale jedním projevem odsoudila své, ne zase tak špatné, mobily k absolutnímu nezájmu. Jedním vrzem úspěšně znechutit zbytek lidí, co ještě firmě drží palce, to se hned každému nepovede.

Otázkou spíše zůstává, co má nebo může Nokia dělat teď. Další podobně kvalitní prohlášení si v době, kdy se čtvrtletní ztráty pohybují v miliardách, nemůže dovolit. Objevily se dokonce hlasy o tom, že by bylo lepší oživit zatracovaný a opuštěný Symbian. Ten si sice ve Spojených státech nikdy nezískal žádnou popularitu, ale to platilo o Nokii obecně, protože si ji každý pamatuje jako výrobce mobilů, které majitelé sítí rozdávali zdarma. 

Ve zbytku světa tomu ale bylo jinak a tomuto operačnímu systému právem patřil až neuvěřitelně velký krajíc trhu s mobilními telefony. Na jedné straně Symbian zastaral, na druhé straně to ale bylo spíše proto, že Nokia již připravovala nástupce, kterého hodila přes palubu společně se Symbianem.

A pokud byl Symbian už opravdu neschopný dalšího vývoje, orientace na Microsoft, který v oblasti smartphonů nikdy žádnou díru do světa neudělal, byla v době, kdy už bylo jasné, že králem je a bude Android, poněkud sebemrskačská. Ano, pak bychom reálně měli k dispozici jen Apple a Android (protože RIM se také potácí na hranici krachu), ale tak už tomu bývá a je docela možné, že tři až čtyři různé platformy vlastně vůbec nepotřebujeme. 

Je přitom zajímavé, že stížnosti na rozdávání Androidu zdarma coby cestyb, jak kazit prodej placených operačních systémů, slyšíme nejvíc od Microsoftu, který si na podobné politice postavil svoji obchodní politiku. Drobnost jako to, že se sice neplatí OEM, ale i tak se platí licenční poplatky (ostatně Microsoft vydělává na licencích pro Android víc než za celou divizi mobilních telefonů), nikoho nezajímá.

K problémům Nokie se vyjadřují i evropské firmy prodávající smartphony od Nokie. Povzdech je všude stejný – kdyby jely na Androidu, to by byly jiné kšefty. Když k tomu přidáme současný podíl Microsoftu na trhu chytrých mobilů, který s bídou dosahuje 4 procent a na příští rok by měl stoupnou o dvě procenta, není budoucnost Nokie nijak růžová. 

26. 7. 2012

Autor: Václav Větvička

Témata

mobilní aplikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

EU obvinila platformu X z klamání uživatelů

Společnost X porušila pravidla Evropské unie týkající se online obsahu. Modrý odznak prý klame uživatele sociální sítě.

 

Google Mapy nabídnou AR obsah

Google Mapy chystají novou funkci zaměřenou na rozšířenou realitu. Uživatelé si budou moci zobrazit AR obsah v...

 

EU prověřuje Telegram, měl by mít více aktivních uživatelů, než uvádí

Evropská unie údajně prověřuje aplikaci pro zasílání zpráv Telegram. Úřady mají podezření, že má platforma více...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...