Delší dobu se výrobcům či prodavačům mobilních telefonů či počítačů úspěšně dařilo přecpávat mobily (a u smartphonů to platí dvojnásobně) aplikacemi, které byly sice zadarmo, ale nikdo je nechtěl.
Remcání lidu bylo hlasité a vzniklý název crapware nadšení také nepomáhal. A když už se zdálo, že není možnost nový trend nějak zarazit, chytli se alespoň někteří výrobci za frňák.
Google slibuje, že mobily s novým operačním systémem Android 5 bude prodávat sám. Na jedné straně se tím postará o větší unifikaci operačního systému, na druhé straně bude také výrazně snižovat crapware, který do mobilů cpou samotní výrobci a prodejci.
Microsoft slibuje něco podobného, a protože je to Microsoft, nechá si za to zaplatit. Nová služba Signature PC nabízí, že za 99 dolarů vyčistí počítač od digitálního odpadu a reklamních programů, kterými jsou nové počítače zamořeny.
A pokud si koupíme počítač rovnou ve firemním obchodě (což nebude příliš jednoduché, protože ve Spojených státech jich je zatím pouze 16), dostaneme ho vyčistěný a přímo panenský.
Tady je snahou spíše přiblížit se zkušenostem majitelů počítačů s jablkem ve znaku – Apple si hlídá, aby aplikace a software, se kterým počítač vybalíme z krabice, byly optimální.
U PC si obchodníci přihodí, co chtějí a často se jedná o aplikace, které jsou pro ně finančně výhodnější, ale pro rychlost počítače mohou být zhoubné.
Důvody, proč se crapware začal objevovat, jsou jednoduché. Výrobce dostává za nejrůznější zkušební verze peníze, protože se vlastně nejedná o nic jiného nežli o reklamu.
U mobilů se také jedná o snahu odlišit se od ostatních, speciálně mobily s Androidem vypadají, jakoby si z oka vypadly, takže pokud by bylo možné v krámě poukázat na vyšší vybavení záplavou aplikací, mohlo by to přinést vyšší prodej.
Výrobci prostě nedokážou odolat možnosti připravit dlouhý seznam aplikací, protože doufají, že se to na stránce Amazonu nebo na plakátu v kamenném obchodě bude lidem líbit.
Když se potom podaří do mobilu nacpat aplikaci mizernou, jako se podařilo v případě aplikací AllShare a Peel, dopal zákazníků se většinou neobrátí na výrobce aplikace, ale na obchod, který mu mobil prodal. Ostatně řada aplikací je vyráběna firmami, o kterých nikdo pořádně neslyšel.
Proč toto pozdní prohlédnutí? S největší pravděpodobností jak Googlu, tak Microsoftu leze na nervy Apple, který sice přidá na počítač také kdeco, od iTunes přes iCloud až po iPhoto a ještě na tom vydělává, ale protože většina majitelů Applu tyto aplikace použije, nejedná se vlastně o crapware.
Jestli ale chtějí mít stejnou kontrolu nad softwarovým obsahem, jakou má Apple, museli by přestat nabízet své operační systémy. A to očekávat nemůžeme.
23. 8. 2012
Autor: Václav Větvička
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Google Překladač nahradil svou vestavěnou kameru pro překládání funkcí Google Lens. Funkce převádění textu z fotky...
Společnost Meta zavádí ověřování věku do dalšího ze svých produktů, Facebook Seznamky. Testování zatím spouští pouze...
Vodafone k 1. únoru nahrazuje původní UPC tarify novými balíčky pevného internetu. Můžete vybírat z rychlostí 250...
Podívejte se, jaké hodnoty jsme v prosinci naměřili u jednotlivých technologií a kteří poskytovatelé nabízeli...
Zákazníci si nyní mohou u O2 pořídit nový internet s garancí vrácení peněz do 60 dnů od pořízení. Pokud nebudou...