Úvod > Články > Také jste zabloudili díky Applu?

Také jste zabloudili díky Applu?

O debaklu, který se Applu povedl kvůli nevydařené GPS mapové aplikaci, se toho napsalo dost a dost. Byla to hrůza děs, ostatně oprávněně padaly hlavy. Šoufky si z toho dělal kdekdo, konkurence nadšením tančila chorovod. Opět oprávněně.

Teď se do toho procpala i australská policie, která varovala majitele iPhonů před používáním této nepovedené aplikace. Policii se totiž začalo zajídat zachraňovat turisty, kteří v národním parku Murray-Sunset National Park jezdili podle této aplikace a ztratili se.

Podle mapové aplikace je městečko Mildura uprostřed parku, zatímco ve skutečnosti leží asi 60 km daleko. A protože v parku není voda ani jídlo, a teploty dosahují až 45 stupňů, nemusí být to zabloudění zase tak mimořádně příjemné.

Australské policajty celkem chápu, turisty rejdící po Austrálii pomocí mapové aplikace, o které i africký křovák musí vědět, že je špatná, už méně. Sám žádný mimořádný fanda navigace pomocí GPS nejsem.

Před lety mne zastaralá mapa zahnala v San Diegu do brány velké vojenské základny a blízký pohled do ústí těžkého kulometu, kterým byla v době po 9/11 tato pýcha americké armády chráněná, nebyl ničím mimořádně příjemným. Kdyby mi tenkrát čirou náhodou nepůjčil Hertz Jaguára, tak mne možná vyslýchají ještě teď.

Díru do světa jsem s podobnou navigací neudělal ani nedávno na Islandu, kde se navigaci podařilo zabloudit i na cestě z letiště do Reykjavíku. A to je věc poměrně náročná, protože se jedná o jednu osamělou silnici, kterou zleva jistí moře, zprava potom lávové pole.

Po podobných zkušenostech jsem prostě hodil krabičku z okna, a i když jsem projel pořádný kus světa, poctivá mapa mi vždycky postačila. A to prosím je všechno z mé vůle, protože jsme si s GPSkou prostě nesedli.

Vím, že desítky kamarádů na něco podobného nedají dopustit, vím, že se všichni dušují v tom, že díky GPS nezabloudili už pět let a že po vynálezu obalovaného sýra nepřišlo lidstvo na nic důležitějšího. Přesto navigaci nemám a nechci.

Ale ve chvíli, kdy o tom, že Apple se svou mapovou aplikací prokopl buben, ví každé batole, je nápad navigovat pomocí iPhonu nehostinnou Austrálií z rodu ploskolebých. Podobné pošetilce ale není nutno zachraňovat, pro ty chodí přímo pan Darwin, bere je za ruku a se slovy „pojď se mnou“ je bere k počátkům evoluce.

15. 12. 2012

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...