Úvod > Články > Nahradí softphone brzy Skype?

Nahradí softphone brzy Skype?

K laptopu připojit sluchátka s mikrofonem, najít připojení k internetu, stáhnout maličký kus softwaru a můžeme levně telefonovat. Ovšem jen tehdy, když jsme si stáhli softphone. Na obrazovce naskočí telefon i s tlačítky a už voláme.

Řada lidí se domnívá, že je jen otázkou času, kdy začnou lidé využívat telefonování pomocí kombinace VoIP a softphone i na mobilních aplikacích, od PDA až po iPod. Na webu je již telefonování PC-to-PC populární pomocí hlasových spojení na IM aplikacích od AOL, Yahoo, Google a MSN.

O dobré budoucnosti VoIP se mluví již od chvíle, kdy firma eBay oznámila, že investuje 2,6 miliardy dolarů do nákupu společnosti Skype, což je pionýr v oblasti softwaru pro telefonování přes počítač. VoIP v podstatě mění telefonování jak jej známe v další software běžící přes IP sítě.

Předpokládá se, že Google vyvíjí jak vlastní software, tak i hardware pro vlastní telefonní službu. Přidat software třeba k PDA a použít jej jako telefon nepotřebuje přílišnou dávku fantazie. Samsung prodává v Koreji 3 megapixelový digitální fotoaparát, když na zadní straně odstraníme kryt, objeví se tlačítka mobilního telefonu. Korejská firma Ubistar zase prodává paměťové karty, na kterých je již nainstalován softphone.

Za prudký nástup VoIP skutečně můžeme poděkovat firmě Skype, její software nabízený zdarma si za poslední dva roky stáhlo kolem 53 miliónů zákazníků. A budoucnost je růžová, podle výzkumu firmy Infonetics Research si 40 procent lidí s broadbandem hodlá do roku 2008 pořídit systém VoIP. Tím by počet amerických uživatelů tohoto systému vzrostl z loňského 1,1 milionu na více než 24 milionů.

Spolu s tím roste i trh pro softphone, i když je to zatím asi 1 procento lidí, kteří ve Spojených státech vlastní telefonní linku. Softphone ale získává popularitu hlavně u větších firem, kde značná část výše postavených zaměstnanců tráví velkou část času na cestách, a telefonní účty začínaly dělat příliš velký zásek do firemní kasy. Společnosti jako Cisco Systems, Avaya, Siemens a Nortel Networks nabízejí velkým firmám komplexní nabídku telefonování přes IP.

Trh jednotlivců bude následovat, nutno ale vyladit pár věcí. Především musí být tato technologie dostupná na více perifériích nežli pouze na počítači, lidem se nechce startovat počítač jen proto, aby si mohli zatelefonovat. EarthLink plánuje nabídnout své softphonové služby i pro jiné operační systémy než ty od Microsoftu, software by měl fungovat i na perifériích pracujících s Javou, OS Applu či na bezdrátových OS, ve stádiu testů je VoIP pomocí telefonů využívajících open source technologii firmy Vling. iPaq od HP již dnes zvládne softphone. Irská společnost Cicero Networks nabízí softphone, který zvládne hovory jak přes normální mobilní síť, tak i Wi-Fi síť.

A pomocí technologie společnosti Xten se softphone dostává i na kapesní PC. Tato technologie lze být použita na perifériích podporujících GSM nebo CDMA plus Wi-Fi. Co tuto technologii činí výjimečnou jsou některé aplikace, které konkurence zatím nemá, jako je třeba rušení akustické ozvěny, takže kapesní počítače můžeme používat i bez sluchátek.

30. 11. 2005

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Finále Ligy mistrů můžete sledovat v sobotu na Nova Sport 3

 

Liga mistrů UEFA se blíží do finále. O slavný pohár se v sobotu 1. června utká Borussia Dortmund a Real Madrid...

O2 uvedlo na trh vlastní lokalizační čip O2 tag

 

O2 uvedlo na trh vlastní lokalizační čip s název O2 tag. Členové ekosystému Unity si ho mohou pořídit za pouhých 199 Kč.

CETIN v srpnu spustí symetrický optický tarif s rychlostí 1 Gb/s

 

CETIN v srpnu spustí hned dvě novinky – navýší rychlosti odesílání u optického tarifu 1 Gb/s a u nejvyššího VDSL...