Úvod > Články > YouTube dotahuje Facebook – má jednu miliardu uživatelů

YouTube dotahuje Facebook – má jednu miliardu uživatelů

YouTube dosáhlo minulý týden významného milníku, když zaznamenalo přes jednu miliardu aktivních uživatelů za měsíc. Facebook téhož čísla dosáhl přitom teprve v říjnu. Pro Google to není navíc jediná sociální síť v jeho portfoliu.

YouTube vzniklo v roce 2005 a zakladateli byli Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. Téhož roku video server získal první investici a o rok na to následovala další. Zásadní zlom přišel v roce 2006, kdy společnost zakoupil Google. Ten z ní postupně stále více buduje sociální síť s jasným obchodním modelem, založeným na reklamě. Uživatelé si na Youtube každý měsíc tráví dohromady 4 miliardy hodin.

Počet minut na uživatele vzrostl meziročně o sto procent, zatímco počet aktivních uživatelů vzrostl jen o 25 procent. To znamená, že roste průměrná aktivita uživatelů, což je z hlediska služby velice důležité. Významnou roli dnes hrají také mobilní zařízení, která generují stále větší objem provozu.

Například Twitter je oproti YouTube pětinový, Facebook je jen nepatrně větší. To jen ukazuje, jak silnou pozici tento video server má. Google je tak jednoznačně největším majitelem sociálních sítí současnosti. Mimo YouTube provozuje ještě Plus, který je o něco větší než Twitter nebo (v některých oblastech stále populární) Orkut. Sociální charakter má ale také třeba Blogger.

Jistě není bez zajímavosti, že zatímco Facebook neustále hledá nové možnosti financování a cesta za úspěšným obchodním modelem bude ještě složitá, Google oproti tomu zřejmě s obchodním modelem problémy nemá. YouTube vydělává více než dobře a Plus zatím spíše integruje a peníze jsou generovány třeba z Gmailu, se kterým je těsně spojen.

Dalším zajímavým projektem je Keep, který slouží na organizaci a tvorbu poznámek. Pokud jej Google shledá zajímavým a integruje je třeba do zmíněného Plus, může představovat další prvek konkurence nejen pro Evernote, ale také pro vizuální Pinterest, kterému se (především v mobilní verzi) nápadně podobá.

27. 3. 2013

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

WhatsApp ztratil velké množství uživatelů a hrozí mu soud

 

Takovou reakci za změnu podmínek WhatsApp nejspíš nečekal. Uživatelé ve velkém množství přecházejí na jiné aplikace...

Na Premier Sport dnes startují turnaje UFC

 

Stanice Premier Sport odvysílá v následujících dnech 3 turnaje UFC. Na první z nich se můžete těšit už dnes večer...

Co se změní s novými podmínkami na WhatsAppu?

 

Od 8. února začnou platit nové podmínky soukromí na WhatsAppu. Ty u uživatelů vzbudily obrovské negativní ohlasy a...