Úvod > Články > Novinky ve Windows 8.1: optimalizovaný systém?

Novinky ve Windows 8.1: optimalizovaný systém?

Říká se, že Microsoft zvládá vyrobit dobré Windows vždy ob jednu verzi – po solidních XP přišly strašné Vista, následované dobrými Windows 7 a mírně řečeno kontroverzním projektem Windows 8. Co přináší za hlavní novinky drobná úprava na 8.1?

Windows 8.1 se snaží reagovat na požadavky, které na operační systém kladli sami zákazníci a v řadě ohledů je pozoruhodné, že nebyly zapracovány ve verzi původní. S trochou nadsázky lze říci, že kdyby 8.1 nebyla opravená verze, mohla by být ukázkou toho, že i revoluční změna v operačním systému může být provedena alespoň obstojně.

Hlavní novinky v nové verzi jsou především dvě a týkají se vzhledu. Místo pouhých dvou druhů dlaždic je k dispozici čtveřice – navíc jsou malé čtvrtinové a velké čtyřnásobné, oproti základnímu čtvercovému tvaru. To umožňuje konečně příjemně konfigurovat základní plochu. Druhou vítanou novinkou je návrat k možnosti používat klasické tlačítko Start.

Autoři ale ukazují, že mají smysl pro detaily. Pěkným příkladem může být aplikace s kuchařkou, která umožňuje gestem otáčet stránky, takže pokud má člověk špinavé ruce, nemusí sahat na počítač. Obecně lze říci, že systém udělal velký kus práce s gesty, ale také posílil alternativní prvky ovládání jako klávesnice a myš. To jsou opět změny, které uživatelé ocení.

Na systému je dále hodně vidět inspiraci Ubuntu a dalšími alternativními systémy, takže se nové Windows snaží o maximální integraci SkyDrive, ale také o začlenění vyhledávače Bing do celého systému. Ostatně to budou možná kroky, se kterými budou mít antimonopolní úřady problém.

Změn je ale samozřejmě mnohem více – od logičtějšího Windows Store až po hromadnou práci s více aplikacemi současně, nebo nové aplikace kalkulačky, stopek nebo IE 11. Zajímavostí je také lepší možnost konfigurace Metra a vzhledu celého systému.

Programátorům se tak podařilo odstranit velké množství chyb a nedodělků, které ve Windows 8 byly identifikovány. Ale bude to stačit na konkurenci? Android roste raketovým tempem a ovládá jak mobilní telefony, tak tablety. Konkurence v podobě Apple produktů je také silná. Nový systém zřejmě na desktopech konkurenceschopný je, otázkou je, zda nepřichází již příliš pozdě.

3. 7. 2013

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v březnu 2022

 

Jakou rychlost jsme v březnu naměřili u českých operátorů? Podívejte se na nejnovější statistiky rychlostí u...