Taková Vysočina, to není jen rekreační oblast současného prezidenta, to jsou často i problémy s připojením.

Rodiče mají víkendový domek na samotě v jedné z vesniček trojúhelníku Třebíč, Jaroměřice, Hrotovice. Jezdím tam rád, stejně jako jsem tam rád jezdíval jako dítě ještě za babičkou a dědečkem. Více než sto let starý a ručně stavený domek z kamene, velký sklep, hospodářská stavení. Pověst, že tajné chodby vedou z našeho sklepa na blízký zámek a někde je zakopaný poklad...

Jenže, jak dostát své povinnosti chlápka na volné noze, který je on-line pro jakoukoliv námezdnou práci týkající se překladů, článků, recenzí apod.? Když nikde v okolí není žádný signál Wi-Fi, žádná internetová přípojka, a jediné, co tu teče, je potůček za sadem?

Inu, a co využít mobilního signálu? Sice je tam omezení stažených dat jen na 150 MB, a rychlost 54 Mb/s, ale přece jen nějaké připojení by to bylo. Protože s otcem máme oba Android, rychle jsme si zjistili, že chytrý telefon může fungovat jako hotspot. Jenže až od verze Androidu 2.2. A my měli Android 2.1.

Existují samozřejmě v Google Play aplikace, které umožní využívat i takto zmrzačený telefon jako hotspot – ale zase to chce root telefonu. Tedy přístup k servisní části, která je z rozumných důvodů jinak zablokovaná. A také to není nějak moc legální. Pokud máte telefon v záruce, jak v servisu zjistí, že je rootovaný, máte rootrum.

Naštěstí telefon už dva roky má za sebou, o čemž ostatně svědčí i ta verze Androidu, takže jsme s tátou našli SuperOneClick, a jakože jdeme do rootování. Ale ani to není tak jednoduché. Soubor „rageagainstthecage“ vám každý slušný antivirák odhalí jako virus a hodí karantény nebo do koše.

Jakože ano, svým způsobem je to virus – funguje tak, že přetíží potřebné sektory, aby se otevřely, když to řeknu hodně laicky. Navíc tento soubor následně využilo hodně falešných aplikací na Google Play, které jste si nainstalovali, a aplikace bez vašeho vědomí provedly root a autorovi aplikace odeslaly vaše citlivá data. Samozřejmě Google hned po aféře všechny podobné aplikace smazal, ale „rageagainstthecage“ je prostě na černé listině.

Když jsme se tedy vypořádali i s tímto problémem, mohli jsme si konečně stáhnout Barnacle Wifi Theter. A ten skutečně po zalogování a spuštění umožní vysílat mobilní signál formou Wi-Fi i do počítačů a notebooků.

No jo, ale ta rychlost je skutečně mizerná. Nahrávání fotek na Facebook rovná se půlhodinové nudě a zívačce, i když fotky zmenšíte, co se velikosti týče. Na brouzdání po internetu je to také pomalé, ale docela to ujde, pokud povypínáte všechna načítání reklam, včetně flashových, a zvláště pak na přereklamovaném a přeplácaném ČSFD.

Ani s e-maily žádná sláva – odeslat dokument ve Wordu nebo fotku, to si stihnete udělat kafíčko, a to kafíčko stihne ještě vychladnout. A když mi takhle poslali ke korekturám nějaké PDF soubory, tiše jsem zuřil. Tři PDF jsem přijímal hodinu, půl hodiny na nich dělal a další hodinu a půl odesílal. Ano, začal jsem v jednu a skončil ve čtyři.

A to nemluvím o nutnosti mít hotspot neustále v nabíječce, protože na baterku je to hodně silný zápřah. Mobilní telefon zkrátka po dobu připojení nelze jako telefon využívat.

Pátral jsem pak po zkušenostech s internetem lidí ve vesnici a v okolí. V podstatě se shodovaly se situací při hledání Multiplexu 4 na DVB-T set-top-boxu. Stačí hrbolek, a žádný signál nemáte. Většinou tedy nemáte ani internet, ani multiplex.

Takže jsme to druhý den vzdali a vydali se domů, do civilizace, směr Brno. Za Třebíčí jsme zastavili u cesty u té dřevěné boudy, kde prodávají i ohřívají ty skvělé klobásy, a oba s tátou jsme tam kouknuli na své mobily, a oba překvapeně zjistili, že jsme připojení k nějaké Wi-Fi.

Aby ne – já byl připojen k tátovu telefonu, vysílajícímu stále jako hotspot, a on k mému! Myslím, že na delší dobu si podobné experimenty ušetříme. Alespoň do chvíle, než si koupí tablet, který mu tuhle v krámě padl do oka.

17. 8. 2013

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v březnu 2022

 

Průměrná rychlost Wi-Fi internetu v březnu vzrostla o dalších 7 %. Podívejte se, kteří poskytovatelé tentokrát...