Úvod > Články > Nokia – co dál?

Nokia – co dál?

Zdálo by se, že inovace je pro Nokii křestním jménem, koneckonců firma před 150 lety zahájila existenci coby výrobce papíru a později gumových holínek.

V devadesátých letech pak byla tím nejvíce inovujícím podnikem v celém odvětví mobilních telefonů. Prodejem své mobilní divize Microsoftu nastává nutnost další inovace.

Pro většinu z nás je samozřejmě jméno Nokia spojeno s mobilními telefony, koneckonců po revoluci jsme každý z nás nějakou tu Nokii vlastnili. Po prodeji celé divize ale firmě zůstanou ještě dvě, méně známé, o to však více vydělávající divize – síťové služby a mapy.

Ve chvíli své největší finanční slávy se hodnota firmy pohybovala kolem 250 miliard dolarů a její mobily zaplavovaly svět. Spaní na vavřínech se ale nevyplatilo – Nokia nezvládla přechod na smartphony a nebyla schopna nabídnout nic, co by konkurovalo iPhonu nebo mobilům s Androidem. Následoval volný pád, nucená kuratela Microsoftu a nakonec i prodej mobilní divize tomu, kdo se na zaříznutí nepochybně podílel.

Zbylé dvě divize na tom tak špatně nejsou, navíc jim přiteče nějaká ta hotovost, o kterou se v Microsoftu plácli přes kapsu. Produkty pro telekomunikační firmy jsou již několik let tou částí firmy, která ji drží finančně nad vodou.

Druhou částí jsou mapy. Tu si sice Microsoft mohl koupit, ale dal přednost čtyřleté licenci, takže o přísun peněz je postaráno. Podle všeho to ale není licence exkluzivní, takže si Nokia může najít i další zájemce.

První část vznikla jako společný podnik se Siemensem a v poslední době generovala 85 procent všech firemních příjmů. Samozřejmě konkurence nespí, o stejné zásilky bojuje i Ericsson a čínské firmy Huawei a ZTE.

Poslední dvě firmy to ale mohou mít v západním světě obtížné, protože řada vlád již dala najevo, že se obává čínské průmyslové i vojenské špionáže (kontrolovat své i ostatní občany má zřejmě právo jen americká vláda).

Bez smarphonové koule u krku má Nokia solidní možnost udržet zbytek firmy jako solidně vydělávající společnost. Určitá nevýhoda může být v tom, že snad nikdo jiný nekombinuje síťovou infrastrukturu s čistým softwarem.

12. 9. 2013

Autor: Václav Větvička

Témata

mobilní aplikace

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 499 Kč

Přečtěte si také

 

X čelí v EU 9 stížnostem, data uživatelů používá pro trénink umělé inteligence

Elon Musk se snaží využívat data společnosti X k trénování chatbota Grok, jeho vlastní umělé inteligence. Nyní za to...

 

Turecko po devíti dnech obnovilo přístup na Instagram

Turecko v sobotu oznámilo, že obnovilo přístup k Instagramu poté, co společnost Meta souhlasila se spoluprací s...

 

Turecko zablokovalo Instagram

Turecko v pátek zablokovalo Instagram. Žádný důvod neuvedla, ale má jít o reakci na cenzurování příspěvků...

Nejčtenější články

Vodafone nabízí mobilní tarify a pevný internet za 299 Kč měsíčně

 

Vodafone odstartoval novou kampaň, díky které si zájemci mohou vyzkoušet jeho služby bez závazků a za výhodné ceny.

T-Mobile upravil nabídku DSL internetu a MAGENTA TV

 

T-Mobile přestavil novou nabídku MAGENTA TV, na kterou postupně přejdou i stávající zákazníci. Zjednodušil také...

Vodafone přidal do nabídky nový tarif Red Basic Lite

 

Vodafone zařadil do své nabídky tarif Red Basic Lite. Za akční cenu 363 Kč získáte neomezené volání a SMS a 3 GB dat.