Úvod > Články > Knihovna bez knih

Knihovna bez knih

Je to tak trochu, jako kdybych slyšel bájného Čochtana a jeho „česnek bez zápachu, zápach bez česneku“. V americkém Texasu otevírají novou knihovnu, a jak doba káže, bez jediné knihy.

A protože jde o novinku, musí se zapudit i tradiční název knihovna a musí se přijít s něčím novým – BiblioTech. Celá místnost vypadá jako kříženec internetové kavárny a kšeftu s Applem.

Ten ostatně musí být v celé této vymoženosti nějak namočen, protože v knihovně najdeme 48 iMaců, 10 Macbooků a 40 iPadů. Knihy si prohlížíme na zapůjčených čtečkách (pro změnu Kindle) a co si vybereme, tak buď stáhneme na Kindle vlastní, nebo si knihu odneseme na jednom z 600 dostupných Kindlů.

Pro začátek je v knihovně připraveno 10 000 titulů. Knihy dřepí pěkně na cloudu a stará se o ně technologie firmy 3M Library System.

Názorů na novou knihovnu je samozřejmě celá řada. Některým se zajídá představa, že si v knihovně nesáhnou na knihu, protože přece jenom knížka v ruce je jinačí počteníčko nežli nějaký skleněný cecek.

Docela je chápu, pro mne je procházka mezi regály knihovny a postupné vybírání knih polovina z radosti, kterou z knížky potom doma mám. O tohle mne vybírání na počítači připraví.

Stejně tak je pramálo radosti v zmáčknutí tlačítka ON na Kindlu, zatímco otevření nové knihy, na kterou jsem se těšil, je výrazně jiná káva.

Pro jiné je zase spíše zázrak, že se v dnešní době podaří novou knihovnu vůbec otevřít. Něco tak nevýdělečného jako knihovna nemá samozřejmě na růžích ustláno nikde, ale ve Spojených státech snad mají knihovny a knihovníci na zádech namalovaný terč, protože jsou pravidelně mezi prvními, kde se začne škrtat.

A když už se objeví nějaká osvícená městská rada, které dojde, že investovat do knihovny je důležitější než investovat třeba do polívek bezdomovců, protože to první může přispět k tomu, aby neexistovalo to druhé, tak se vyhlásí referendum. A to potom lid „nadšený“ z nové daně na něco tak efemerního jako je knihovna, samozřejmě na fleku zamítne.

Jak to celé dopadne, to se samozřejmě teprve ukáže. Jinak se totiž chováme k vlastnímu iPadu nebo Kindlu, než k něčemu, co si půjčíme zadarmo. Je docela možné, že za pár měsíců zbydou místním knihovníkům jen oči pro pláč, protože se z nových Kindlů stanou pěkné plečky. Ovšem pokud se to chytí, budou mít klasické knihovny brzy problémy, protože před novým trendem nebude úniku.

27. 9. 2013

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

 

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...