Úvod > Články > Twitter míří na burzu - s cenou okolo 13 miliard dolarů

Twitter míří na burzu - s cenou okolo 13 miliard dolarů

Twitter by se měl začátkem listopadu objevit na některé z amerických burz – a lze očekávat, že jeho cena bude mezi 10 – 15 miliardami dolarů.

Zatímco tržby rostou, zvyšuje se i ztrátovost společnosti. Neodradí tato skutečnost investory? Twitter je vnímán jako příklad sociální sítě s dobře nastaveným obchodním modelem – placené twitty a trendy nepůsobí příliš rušivým dojmem a zpoplatněné jsou také některé služby pro velké analýzy dat.

Na burzu mají být uvedené akcie v hodnotě asi jedné miliardy dolarů a na celé transakci se podílejí zkušení obchodníci jako Goldman Sachs, Morgan Stanley či J. P. Morgan. Závěr roku IPO přeje a ukazuje, že se americké ekonomice daří podstatně více než loni.

Bez zajímavosti v tomto kontextu jistě nejsou dvě věci – předně Twitter získal postupně tolik investorů, že jeho zakladatelé mají ve firmě jen relativně malé podíly. Nejlépe je na tom Evan Williams, který má asi 12% podíl. Většinu ale drží velcí investoři, takže zázračné zbohatnutí lidí, kteří jsou v projektu od začátku se – na rozdíl třeba od Facebooku – čekat nedá.

Druhou oblastí, která stojí za zmínku, jsou jistě ekonomické výsledky. Vypadá to, že po masivním růstu mezi lety 2010-2012, dochází k určitému zpomalení. Za letošní rok očekává Twitter tržby asi šest set milionů dolarů, což je relativně velké číslo, které láká pozornost investorů i analytiků.

Jedním dechem je ale třeba dodat, že s rostoucími tržbami se prohlubuje také ztráta společnosti a nelze očekávat, že by se v nejbližším roce či dvou něco zásadně změnilo. Firma tak bude ziskovým projektem nejdříve ve střednědobém výhledu, což může být v tomto segmentu trhu problém.

Z dalších uveřejněných čísel pak jistě stojí za zmínku 215 miliónů měsíčních aktivních uživatelů, což indikuje, že třeba oproti Google Plus začíná zaostávat (i když samozřejmě záleží na metrikách). Uživatelé jsou ze tří čtvrtin mobilní, což je naopak číslo velice povzbudivé.

9. 10. 2013

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

CETIN přidal do nabídky optický tarif 2000/1000 Mb/s

 

CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...

O2 rozdává k novým O2 TV set-top boxům soundbary za 1 Kč

 

O2 rozdává dárky zákazníkům, kteří si na e-shopu objednají nejnovější O2 TV set-top box. Za 1 Kč si mohou pořídit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2023

 

V dubnu se rychlosti mobilního i pevného internetu opět propadly. Podívejte se, kteří provideři nabízeli...