Od chvíle, kdy se na internetu objevily první zprávy o tom, že Nokia připravuje levné telefony na bázi Androidu, začalo se mluvit o tom, že Nokia zrazuje Microsoft a kouká po náruči Googlu. Moc pravdy na tom není.
Nokia sice opravdu potřebuje nahradit svoji stárnoucí soupravu mobilů řady Asha, ale nejedná se o Android, který všichni známe, nýbrž o opravdu otevřenou platformu Android Open Source Platform (AOSP).
Ten Android, který dnes známe z většiny mobilů či tabletů, má do otevřeného systému daleko. Je sice zdarma (ba naopak, v kase cinká za nejrůznější patenty kdekomu, včetně Microsoftu), ale Google drží v ruce klíčové aplikace, jakými jsou Google Maps, Gmail, Chrome nebo Play Store. AOSP je OS, který si každý může předělat podle potřeby.
Ve Spojených státech se s podobnou platformou setkáme prakticky jedině v podobě OS Fire, kterou Amazon od Googlu převzal. V Číně je tomu naopak, protože čínská vláda nemá Google v přízni. Proto přes 40 procent mobilů s Androidem na čínském trhu má AOSP. Android tak vlastně není platforma v pravém slova smyslu, ale spíš jakási platforma platforem.
Řada mobilů Asha zatím pracuje s prastarým OS S40, který byl vytvořen v roce 1999, tedy ve skutečném digitálním pravěku. Ten je pro ty nejlevnější a nejpomalejší mobily asi nejlepší alternativou, ale s prakticky neexistujícím ekosystémem už dnes není zajímavý.
Microsoft ale pro podobné mobily není alternativou, jediné, co by snad šlo použít, je Windows Embedded Compact 7, ten se ale díky téměř neexistujícím upgradům hodí spíše do aut nebo průmyslu, kde se na update klidně může čekat několik let.
A cokoliv na bázi Windows 8 není prostě pro levné mobily použitelné. Asha totiž má jen 32 MB RAM. Než by Microsoft přišel s brutálně ořezanou verzí Windows Phone, zákazníci již na Ashu zapomenou.
Proto je AOSP jednodušší a levnější alternativou. Hardware se sice zlevňuje, ale Nokia potřebuje nový mobil hned teď. Pokud se to povede, Nokia bude moci pokračovat s mobilem za 69 dolarů, který bude přinášet omezené surfování na sítích 2G přes Bing. Přitom bude i nadále nezávislá na Googlu.
10. 1. 2014
Autor: Václav Větvička
V polovině května vstoupí v platnost nové zásady ochrany osobních údajů na WhatsAppu. Pokud je nepřijmete, Facebook...
Prodej aktivit čínské aplikace TikTok v USA se odkládá na neurčito. Nový americký prezident Joe Biden totiž nyní...
Takovou reakci za změnu podmínek WhatsApp nejspíš nečekal. Uživatelé ve velkém množství přecházejí na jiné aplikace...
Operátoři mají od 1. ledna povinnost uvádět v cenících a smlouvách reálné rychlosti připojení. Pokud tyto hodnoty...
Jaké rychlosti pevného a mobilního internetu jsme naměřili v prvním měsíci roku 2021? Podívejte se, kterému...
Od 1. 1. 2021 platí nová povinnost pro všechny poskytovatele internetu. Musí zákazníky přesně informovat o reálných...