Textovky jsou věcí minulosti, přichází oPhone, věcička schopná přenášet vůni. Jeden z jeho tvůrců si lehce pozměnil známé heslo na „Vůně je lepší než tisíc obrázků“ a dal dohromady přístroj schopný posílat vůně.
oPhone vznikl zvláštní spoluprací expertů z Harvardu, francouzské pobočky švýcarského výrobce vůní a příchutí Givaudan a kavárníků Cafe Coutume.
Majitel oPhonu si může namixovat vůně a směs poslat jako zprávu, kterou přijímající oPhone dešifruje a vyrobí stejnou vůni. Na začátek je možno vyrobit 356 různých kombinací, příští rok by jich mělo být několik tisíc.
Edwards, vedoucí harvardského týmu, poeticky mluví o začátku jako o prvních písmenech nového jazyka, se kterým se brzy budou psát celé knihy. Otázka, co v tom Harvardu hulí, nechávám stranou.
Poetičnost stranou, první funkční oPhony se budou prodávat jen členům komunity milovníků kávy, navíc to bude pořádně fungovat jen v oblasti Bostonu. Nicméně nezničitelný Edwards sní dál a hodlá připravit aplikaci, která by dokázala míchat odeslané vůně s hudbou.
Ať to všechno zní sebebláznivěji, analytici si už dnes mnou ruce a tvrdí, že současný koncept e-mailu a textovek se již vyčerpal a nutně potřebuje něco nového.
Do podobných konceptů cpou peníze velké firmy, ale první vlašťovky vypouštějí malé firmičky. Japonská periférie Scentee posílá jednu vůni. A zájemce se už našel – španělská restaurace Mugaritz ji využívá při kurzech vaření. Šéfkuchař posílá kuchtíkům tu pravou vůni, kterou se potom snaží napodobit.
Nemohu se zbavit pocitu, že podobná udělátka nám byl čert dlužen. Podle teorie pravící, že co je blbé, to se chytí, se můžeme těšit na nějakou tu googlovskou nebo applovskou aplikaci.
Představu zamilované textovky, kde pošlu dívce svého srdce zprávu provoněnou třeba fialkami, ještě vidím. Aby mne kamarádi dopalovali posíláním aroma pečící se husičky, tam už bych viděl problém.
A to nemluvím o strýci Františkovi, který by mi mohl posílat textovku o tom, jak mu tetka dala na talíř mimořádně uležené olomoucké tvarůžky. Po takové textovce bych ve svém okolí nepochybně získal mimořádnou popularitu.
2. 5. 2014
Autor: Václav Větvička
WhatsApp dlouho nabízel jako jedinou identifikaci účtu telefonní číslo. Brzy ale přibudou také uživatelská jména.
Vláda oznámila, že pracuje na aplikaci eDoklady, která by od nového roku měla být alternativou k občanskému průkazu.
Montana se stala prvním státem USA, který zakázal populární aplikaci TikTok. Očekává se, že společnost zákon napadne...
T-Mobile představil limitovanou předplacenku se 100 GB dat, za kterou zaplatíte jen 300 Kč měsíčně. A každé 12...
Společnost Netflix rozšířila nová pravidla pro sdílení hesel do dalších více než 100 zemí. Za využívání účtu mimo...
CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...