Úvod > Články > V Rusku přituhuje: přichází Sputnik

V Rusku přituhuje: přichází Sputnik

Ruský internet se dostává pod stále větší kontrolu vlády. Poté, co byl přijat zákon regulující bloggery a zvyšující pravomoci telekomunikačního úřadu v blokování nevhodných domén, přichází na řadu nový vyhledávač Sputnik.

Rusko nebylo spokojené s výsledky vyhledávání, které nabízely dva dominantní vyhledávače (Yandex má asi 60 procent, Google 30) během vojenských konfliktů a dalších politicky problematických akcí. Přichází tak s projektem, za kterým stojí Rostelecom, což je polostátní telekomunikační firma. Ta bude provozovat vyhledávač Sputnik, který se stane výchozí stránkou i vyhledávačem ve státním sektoru a lze předpokládat, že stejnou cestou se vydají polostátní a státní firmy.

Signifikantní přitom je, že stránka je přístupná pouze z ruských IP adres, takže zahraniční recenze jsou jen omezené. Rusko tak upevňuje svůj vliv na vyhledávání na internetu, který se snaží stále více svázat různými omezeními a regulacemi. Ruský regulační úřad může, aniž by k tomu potřeboval rozhodnutí soudu, blokovat stránky s nevhodným obsahem. Takovým webem by podle spekulací měl být Twitter, který je vnímán jako politické médium bez konkrétní regulace.

Další omezení se týká toho, že každý, kdo provozuje blog s návštěvností větší než 3 000 uživatelů denně, musí být zaregistrován a podléhá přísné kontrole, jako ostatní média v Rusku. Veškeré aktivity tak směřují k tomu, aby se z internetu stalo médium tradičního střihu, které by mohli mít příslušní regulátoři dobře pod kontrolou.

Yandex, který se jeví jako příliš prozápadní, navíc čelí tlaku, aby se také zaregistroval jako zpravodajské masmédium. Společnost se brání, že žádné zprávy nevytváří, jen agreguje a zobrazuje data od dalších subjektů. Případná regulace by se vyhledávače dotkla zřejmě jen minimálně, ale i tak ukazuje, že se situace na ruském internetu stále více spojuje s politickým klimatem. Souběžně probíhající informační válka s Ukrajinou pro to vytváří vhodné podmínky.

28. 5. 2014

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Vodafone zařazuje do nabídky Nova Sport 5 a 6, odvysílá Formuli 1 i MotoGP

 

Vodafone nabídne v rámci své Vodafone TV stanice Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Diváci se tak mohou těšit na Formuli...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2024

 

Rychlosti internetu v dubnu některých technologií rostly, u jiných naopak klesaly. Zjistěte, jak si vedl váš...

Avast dostal v ČR pokutu ve výši 351 milionů korun

 

Avast dostal od českého Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 351 milionů korun Důvodem je neoprávněné...