Úvod > Články > Je vedro

Je vedro

Sedím v dočasném azylu u babičky s dědou, děti běhají na zahradě, ze všech stran na mne útočí vedro, a já hloupoučce řeším internetové a mobilní problémy, jaké se na člověka navalí vždy o prázdninách a dovolených.

Například máme odjet na tři dny na chalupu na Vysočinu. Je tam krásně, o tom žádná, ale nejbližší internet je za kopcem někde u Hrotovic, a ani ten není jistý. Můžu využít datové mobilní služby, ale Vysočina nejsou Ratměřice a můj tarif zvládá s bídou 20 Kb/s, to toho moc neudělám. (A ostatně, když jsme u toho, v té druhé vesnici kousek od Ratměřic můžete mít Vodafone, jak chcete, ale signál tam nechytíte, ani když vylezete na půdu.)

Zítra jedu se starším synem na Slovensko. Děsí mne to – co datové a mobilní připojení? Jaké budou sazby? Mám na řece Moravě rovnou nastavit sobě i synovi režim Letadlo? Roamingové poplatky zruší až někdy koncem roku 2015, do té doby jistě budeme zpátky, nad tím nemá smysl přemýšlet. Ale jak se očekuju na Foursquare v tom Pivném baru ve Skalici, na což se chystám už týden, co jsme výlet začali plánovat?

Do toho řeším SMS jízdenky. V Praze za ně už takhle dám majlant. Ocenil bych třeba od pražského dopravního podniku jízdenky na 10 – 15 minut. Když jedu jen dolů na náměstí nakoupit, nejlevnější jízdenkou je ta půlhodinová. Takže abych ji využil, musím se v supermarketu pěkně otáčet, abych se stihl vrátit domů.

A když jsou fronty u pokladny, tečou mi nervy, abych stihl poslední autobus, a nemusel jít pěšky. Tohle, pražský dopravní podniku, nemáš vůbec vychytané. Ostatně, kromě platů a odstupných pro ty nahoře myslím toho nemáš vychytaného víc. Už aby vás vychytali, zloději jedni.

No, a teď su v Brně, teda ve štatlu. Ti mi taky dali, brněnské dopravní podniky, kurňa! Jim nestačí, že mají jízdenky skoro jako v Práglu rozdělené na půl hodiny, hodinu, devadesát minut. Musíte ještě dávat bacha, na kolik je to zón.

A mají to vychcaně vymiškované. Potřebuju se dostat k rodičům jen necelý kilometr za Brnem. Za tou oficiální hranicí. Kolik myslíte, že je to zón? Dvě? Chyba lávky – tři. Protože jedna zóna je jakoby střed města, druhá okrajové části, inu a třetí ty postokrajové části. Nevím, jak jinak je nazvat.

Vím, že Praha je rozdělena také na zóny. Ale přece jen Královice jsou pořád brané jako zóna 0 i P, což by v Brně mělo odpovídat zóně 100 – tedy střed. Ne, v Brně by Královice byly už v zóně 601, tedy hned té po 100 a 101.

Což znamená, že při koupi jízdenky a SMS jízdenky musím sakra přemýšlet, co koupit. A v tom vedru se mi z hlavy kouří, kombinuji, hodina by mi stačila, ale platí jen pro dvě zóny, kurňa, heršvec, co mám v té SMS jízdence naklepat a co objednat?

Další věcí, co řeším, je na venkově chybějící jakýkoliv bankomat, a dokonce ani v krámě nebo u stánku s pivem neberou platební karty! Civilizace končí v zóně 101. V zóně 601 musím jít za kamarádem, poprosit ho, aby mi půjčil kolo, odjet do zóny 101, tedy civilizace, vybrat si z bankomatu, pro jistotu si koupit kafe a zaplatit platební kartou, a šup zpátky. A vrátit kolo.

V něčem mi to připomíná, když jsem byl s manželkou v Řecku v Niforeice. Sice jen dva kilometry do nejbližší vesnice, ale tam byla jen špinavá benzínka, koloniál s honosným názvem supermarket, a u kostela pop věšel vyprané prádlo. Museli jsme čtyři kilometry do Kato Achaia, a když jsme uviděli první bankomat, s úlevou jsme se na sebe se ženou podívali a vydechli skoro současně: „Civilizace!“

Ne že by tu na moravské vesnici nebylo kulturní vyžití – u stánku čepují Svijany a Poutníka, v kavárně mají espresso z jedné domácí brněnské pražírny, Deník Sport zde seženu bez problémů, jo, a u Zukalova mlýna čepují Rampušáka a Poličku, a kdybych patřil mezi movitější občany republiky, mohl bych si zde i zarybařit. Jen se všechno platí cash, na dřevo, hombre, žádné bankomaty, žádné platební terminály. A možná je to tak lepší.

Možná by se měl člověk o prázdninách přepnout do off režimu, dát vale internetu, Facebooku, Foursquare, a dokonce i mobilnímu připojení – a prostě si to užívat. Řeknu vám, ta chvilka klidné pohody s oroseným Rampušákem v rukou a výhledem na rybník a mlýn mezi stromy (a na toho koníka, vlastně kobylku, za ohradou) stojí za to.

19. 7. 2014

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Neuralink implantoval první čip do mozku člověka

 

Startup Neuralink, který vlastní Elon Musk, implantoval vůbec poprvé čip do mozku člověka. Čip by měl umožnit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

 

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

Google zavedl novou funkci vyhledávání – Circle to Search

 

Společnost Google oznámila novou funkci vyhledávání "Circle to Search", která uživatelům umožní rychle vyhledávat...