Úvod > Články > WWW tipy: Volný čas pod kontrolou

WWW tipy: Volný čas pod kontrolou

Tímto článkem zahajujeme nový občasník s několika tipy na zajímavé a často i značně zapadlé webové stránky, vždy nějak tématicky zaměřené. Dnes se budeme věnovat volnému času a jak ho vyplnit.

Volný čas vyplňuje každý po svém, někdo sportuje, někdo odpočívá, někdo jde na pivo a jiný třeba nakupuje. Možná by ale někdy stálo za to, odpoutat se od komerčních obchodů, sedění v zakouřených hospodách a vrátit se k volnočasové zábavě našich otců a dědů – ke kultuře.

Kudy z nudy

www.kudyznudy.cz

Název tohoto webu moc neřekne, na první pohled se může jednat o cokoli. Při podrobnějším prozkoumání zjistíte, že se web zaměřuje na nejrůznější druhy sportovního a turistického vyžití. Vyhledávat lze podle několika kritérií. Jednou z možností je fulltextové vyhledávání ve všech nabízených volnočasových aktivitách. Další pak hledání podle konkrétní aktivity, náročnosti a regionu. Po kliknutí na aktivitu jsou zobrazeny kontaktní informace, doporučené turistické oblasti v okolí a kalendář akcí probíhajících v daném regionu. Graficky je web velmi přehledný, vyhledávání je velice rychlé.

Kdy kde

www.kdykde.cz

Tento portál má mnohem větší záběr, soustředí se ale prioritně na kulturní akce – konkrétně pak na kina, divadla, výstavy, koncerty, festivaly a kluby. Mimo to zde naleznete také tipy na výlety. Vyhledávání podle nejrůznějších parametrů je samozřejmostí. Ocenitelné jsou i publikované rozhovory a recenze. Na webu naleznete i akce konané ve značné budoucnosti, informace o obsazení festivalů, kontakty na prodejce vstupenek. Grafická úroveň je značně profesionální, potěší menší podíl reklamních bannerů.

Kudy

www.kudy.cz

Máte-li už dost klasických vyhledávačů, můžete zkusit tento alternativní, který neobsahuje tolik odkazů, zato jsou zde všechny přehledněji uspořádány. V sekci označené jako Volný čas a zábava jsou umístěny skutečně hodnotné odkazy na kulturní weby, přímé linky na divadla, muzea, hudební skupiny apod. Každý si přijde na své.

Hrady

www.hrady.cz

Mezi kulturní klenoty webu tento zapadá jako žádný jiný. Hlavním záměrem tvůrců je poskytnout detailní informace o kulturních památkách na českém území a o jejich okolí. Velice podrobné informace zde můžete nalézt nejen o hradech, ale také o zámcích, tvrzích, věžích, mlýnech, církevních stavbách, pevnostech a o mnoha dalších. Obrovským přínosem je fakt, že většinu těchto kulturních skvostů zadávají do systému nezávislí spolupracovníci – lidé, kteří dané místo navštíví, nafotí, a společně s historií vloží do systému. Výhodou je také možnost vyhledávat další kulturní památky od vybrané destinace na základě kilometrové vzdálenosti.

Sudoku

sudoku.wz.cz

Nyní trochu z jiného soudku. Slyšeli jste již někdy o hře zvané Sudoku? Jedná se o zajímavou zábavu, které snadno podlehnete a budete společně s rodinou trávit volné chvíle (například v případě špatného počasí) luštěním Sudoku. Na uvedeném webu se dozvíte o historii této hry, pravidlech, způsobu hraní i informačních zdrojích a možnostech hrát Sudoku on-line. Pravdou ale zůstává, že jde o značně moderní hru, která si přízeň hráčů získala v největší míře až v loňském roce. Další zdroj zajímavých informací z této oblasti naleznete na www.sudoku.cz.

Závěrem

To, jak dokážeme trávit volný čas, je pouze na nás, jednoduché řešení nemá pro rodinu většinou žádný přínos. Při trávení času u počítače či v restauraci se z nás postupně stávají kulturní barbaři a omezenci, kteří znají jen cestu do práce, z práce, do hospody a občas i z ní. Nebuďme takoví!

12. 1. 2006

Autor: David Procházka

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

HBO Max v Česku od května nahradí nová služba Max

 

Společnost Warner Bros Discovery oznámila, že v Evropě spustí novou platformu Max 21. května. To se týká i Česka a...

Revolut spouští vlastní eSIM a výhodné datové balíčky do celého světa

 

Revolut, známý spíše pro své finanční služby, představil vlastní eSIM. Zákazníkům nabídne cenově výhodné datové...

Seznam.cz připravuje vlastní předplatné, reklamě se ale nevyhnete

 

Seznam.cz testují nové předplatné. V placené verzi přestane využívat vaše data k cílení reklamy. Reklamu ale na...