Úvod > Články > WWW tipy: Rozcestníky webových kamer

WWW tipy: Rozcestníky webových kamer

Před nějakým časem jsme na DSL psali o zajímavých webových kamerách, které přenášejí obraz v reálném čase. Dnes na toto téma navážeme přehledem jejich rozcestníků a další porcí samostatných zajímavých kamer.

V dnešním článku se nebudeme zaměřovat striktně na streamové web kamery, neboť ač se za poslední měsíc razantně zvýšila průměrná rychlost připojení, lidé o pohyblivý obraz tolik nestojí, stačí jim obvykle statický obrázek v reálném čase. Pohled do míst, kam se třeba nikdy nepodíváme, je uchvacující. Rozcestníky kamer jsou vlastně webové stránky, které soustřeďují odkazy na desítky, stovky a některé až na tisíce takovýchto kamer. Slušné weby mají kamery rozděleny do kategorií podle místa působnosti. Některé dokáží odhalit i to, zda je kamera funkční či nikoli, ale většina takto vyspělá není.

Rozcestníky v rámci ČR

V naší zemi se nachází hned několik rozcestníků, některé se orientují spíše na naši zemi, jiné i na zahraniční zdroje. První zastávku si uděláme na našem domovském webu v sekci kamery katalogu stránek pro vysokorychlostní internet svet.dsl.cz, kde jsou soustředěny kamery z celého světa. Rozděleny jsou do čtyř kategorií: Dopravní situace, Česká republika, Turistické destinace a Evropa. Velmi hezký a propracovaný rozcestník provozuje společnost Tiscali. Rozdělení je zde velice podrobné, naleznete zde samostatně i světové metropole, interaktivní kamery nebo kamery do vesmíru.

Poměrně zajímavý rozcestník je pak k vidění zde. Autor kamery rozděluje do skupin podle destinace, každý světadíl má pak rozdělení dle zemí nebo oblastí. Hledáte-li jednoduchý rozcestník s odkazy převážně v rámci ČR, pak jej můžete najít tady.  Jako poslední si uvedeme výborný web Webcams, který rozděluje kamery dle regionu a zaměřuje se výhradně na web kamery umístěné v rámci České republiky.

Zahraniční rozcestníky

Je logické, že v zahraničí naleznete mnohem více rozcestníků web kamer, než je tomu u nás. Některé jsou kvalitní, jiné méně. Začněme třeba rozcestníkem, který je co do grafiky doslova katastrofální, ale poskytuje vynikající obsah. Naleznete zde kamery rozdělené dle umístění a také samostatně streamové kamery s pohyblivým obrazem. V diskusi pod minulými WWW tipy nás jeden čtenář upozornil na web Comfm, kde naleznete přes 3000 web kamer z celého světa.

Server rovněž nabízí rozsáhlé vyhledávání podle mnoha parametrů. Kromě web kamer jsou na tomto webu odkazy na mnoho TV a rádiových stanic. Velké množství web kamer je k dispozici na webu EarthCam. Web je sice prioritně zaměřen na USA a velké světové metropole, ale najdete zde kamery skutečně z celého světa. Můžete si nechat zobrazit mapu světa a zvolit oblast zájmu. Web obsahuje i 15 kamer v rámci ČR.

Další zajímavé web kamery

V rámci diskuse pod minulými WWW tipy jsme byli také upozorněni na velice kvalitní a hodnotnou kameru umístěnou v New Yorku na Times Square. Nejedná se o kameru jedinou, ale kamer je více než deset, některé přenášejí obraz v reálném čase. Kamera označené číslem jedna přenáší kromě obrazu i zvuk (resp. hluk). Chcete se zúčastnit svatby a to nejen pravé jihočeské? Pak můžete zde navštívit Las Vegas, kde se odbavují svatby jako na běžícím páse. Několik zajímavých kamer je provozováno také v Londýně.

Další využití web kamer

Hlavní přínos webových kamer jsme již uvedli – touha po poznání nepoznaného a často ani nepoznatelného. Existují ale i zajímavá řešení, která webovým kamerám dávají nový obzor. Jeden čtenář nás informoval, že vzhledem ke svému dlouhodobému pobytu ve Velké Británii teskní po Moravě a obecně po své rodině. Řešení nalezl ve speciální webové kameře v obývacím pokoji rodičů, která dokáže zaznamenávat i zvuk. Takže kdykoli je mu smutno, nebo se chce podívat, jak se rodičům daří, může bez obtíží navštívit jejich obývák v reálném čase včetně zvuku.

Závěrem

Někteří lidé tvrdí, že web kamery jsou již dávno za zenitem a že nikoho nezajímají. Stále ale existují nadšenci, kteří tímto způsobem navštěvují nová a neznámá místa světa. Jak vidno, web kamery mají i další využití a v budoucnu bude jistě velice rozšířená video telefonie pomocí internetu, takže i zaprášené a zapomenuté web kamery najdou své uplatnění.

22. 2. 2006

Autor: David Procházka

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Neuralink implantoval první čip do mozku člověka

 

Startup Neuralink, který vlastní Elon Musk, implantoval vůbec poprvé čip do mozku člověka. Čip by měl umožnit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

 

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

Google zavedl novou funkci vyhledávání – Circle to Search

 

Společnost Google oznámila novou funkci vyhledávání "Circle to Search", která uživatelům umožní rychle vyhledávat...