Úvod > Články > Microsoft a VoIP

Microsoft a VoIP

Celkem nepřekvapuje, že i Microsoft naskakuje do rozjetého vlaku stále populárnější technologie VoIP. Nedávno představil svůj systém připomínající Skype. Tento systém bude součástí Microsoft Office Communicator Mobile, který by se na trhu měl objevit v druhé polovině letošního roku.

Hned se objevily hlasy o tom, že Microsoft tímto systémem velice záhy ovládne trh, neboť s jeho pomocí si budou moci telefonovat prakticky všichni, kteří mají na počítači novou verzi balíku Office, pokud budou současně mít i mobilní telefon s Wi-Fi a softwarem Windows Mobile.

S touto novinkou přišel

na nedávné výstavě 3GSM v Barceloně sám Steve Ballmer, který ovšem hned v první větě tvrdil, že Microsoft má v oblibě všechny současné telefonní operátory, kteří s Microsoftem spolupracují. Jestli to byl slib o tom, že je Microsoft nehodlá zničit, nebo naopak hrozba všem, kteří s Microsoftem nespolupracují, je od té doby tématem nesčetných analýz. A jelikož se zrovna slavil Valentýn, nový systém bude spíše odpovídat pověstnému masakru, ke kterému na tento svátek v minulosti došlo, nežli k nějakému vyznání lásky.

Nová technologie je součástí snahy Microsoftu udělat z balíku Office maximální nástroj pro interakci mezi jednotlivými uživateli. Ballmer toho ukázal víc, spoustu lidí zaujala i možnost přenosu televizního signálu pomocí Virgin Mobile a BT Movio, které využívaly chytré telefony běžící se softwarem Windows Mobile. V podstatě se jedná o vysílání televizního a rozhlasového signálu firmy BT Movio, které hodlá Virgin Mobile používat jako první mobilní operátor. Jeho zákazníci tak budou první v Evropě, kteří budou mít na svých mobilech živou digitální televizi. V provozu bude tato služba ještě letos, a vedle televizního signálu bude nabízet ještě nejméně 350 rozhlasových stanic vysílajících digitální signál.

Systém Windows Life

je v podstatě kombinace internetových služeb a softwaru, která se z počítačů a internetu dostává i do mobilních periférií. Tady Ballmer vyzval spřátelené výrobce bezdrátových technologií, aby začaly využívat nástrojů od Microsoftu pro vývoj nových služeb.

Microsoft zároveň ohlásil prodej více než 6 milionů periférií pracujících se softwarem Windows Mobile, analýzy trhu očekávají, že prodej vzroste do roku 2009 na 181 milionů.

S využitím Office Live Communication Serveru

umožní Communicator Mobile víc než samotný systém VoIP, možné bude i sdílení souborů z Wordu či PowerPointu nebo emailu a IM. Communicator Mobile by měl být k dispozici během příštích dvou měsíců.

Součástí přednášky bylo i seznámení s historií Microsoftu na trhu s bezdrátovým spojením. Před třemi lety spolupracoval Microsoft s jediným operátorem a jediným výrobcem, a to ještě v jediné zemi. Dnes spolupracuje se 102 operátory v 55 zemích a s 47 výrobci koncových periférií. Rozmach je to skutečně úctyhodný, zůstává ovšem otázkou, nakolik tato spolupráce vydrží ve chvíli, kdy Microsoft získá dominantní postavení a získá názor, že ostatní již ke spolupráci nepotřebuje.

8. 3. 2006

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v březnu 2022

 

Jakou rychlost jsme v březnu naměřili u českých operátorů? Podívejte se na nejnovější statistiky rychlostí u...