Tam, kde končí naše vědomosti, pomáhají encyklopedie, slovníky a odborná literatura. Nejčastěji ale saháme právě po encyklopediích. V dnešní době již není důvod platit za tištěné knihy tohoto žánru – na internetu je jich dostatek a bez poplatků.
Internetových encyklopedií je celá řada, my se ale zaměříme jen na některé. Proč ale využívat encyklopedie právě na internetu? Je k tomu mnoho důvodů. Prvním a tím hlavním je bezplatný přístup do většiny z nich. Dále se v elektronickém médiu data lépe vyhledávají, je možné provádět fulltextová prohledávání nebo hledat dle rozšířených kritérií. Obrovským přínosem jsou obsahové informace k jednotlivým heslům, které bývají velice podrobné, doplněné obrázky, animacemi, videem, zvuky, a také odkazy na související stránky a články.
Wikipedie je mezinárodní encyklopedie s otevřeným obsahem, na němž pracují dobrovolníci z celého světa. Jde v podstatě o unikátní projekt, který vznikl v roce 2001 a v dnešní době jde o jednu z největších encyklopedií světa. Obsah Wikipedie je umístěn na rozsáhlém hardwarovém zázemí. Existuje řada jazykových mutací, hesla jsou segmentována do jednotlivých kategorií, vyhledávání je snadné a nese se v duchu značné profesionality. Veškerá práce s encyklopedií je zdarma a můžeme ji vřele doporučit pro malé i velké uživatele internetu.
Samosebou Wikipedie není továrnou na úspěch a existuje i řada dalších portálů s podobnou tématikou. Podívejme se na ně nyní zblízka. Naše sítě budeme směřovat do českých vod internetu s výjimkou velmi zajímavé encyklopedie Britannica, která má původ dle názvu ve Velké Británii.
Vševěd – Tento projekt má hned několik zvláštností. Jde o klasickou encyklopedii s mnoha tisíci pojmy v databázi. Obrovskou výhodou je možnost přístupu k těmto datům pomocí mobilního telefonu – konkrétně technologií WAP nebo pomocí SMS zpráv. Encyklopedii tak máte vždy po ruce. Na webu je také možnost převodu jednotek, což je funkce, kterou čas od času využije každý z nás. Graficky je web hezký, barevně zajímavě pojatý.
CoJeCo – Graficky velmi povedená encyklopedie, kterou její autoři rozdělili na čtyři části. První a základní je část věnující se heslům a pojmům – tedy běžným činnostem při hledání určitého výrazu v databázi. Druhou částí je vyhledávání obrázků, třetí videí a čtvrtou zvuků. Jde tedy o značně multimediální encyklopedii. Přístup je možná také pomocí technologie WAP, takže můžete přistupovat do databáze hesel odkudkoli, kde je mobilní signál.
Britannica – Jde v podstatě o dějepisný, vlastivědný a prakticky multioborový portál, který zpřístupňuje data z placené distribuce této encyklopedie na internetu. Výhodná je zejména pro ty z vás, kteří vládnou cizí řečí – typicky angličtinou. Ostatní se musí obrátit na jiné, třeba výše zmíněné encyklopedie. Graficky je portál velmi povedený a decentní, informačně zdařilý.
Sebevzdělání je činnost, která nás neustále potkává jak v běžném, tak profesním životě. Encyklopedie jsou cestou nejen ke vzdělání jako takovému, ale také k rozšíření obzorů a získání nových znalostí, upotřebitelných kdekoli – třeba v létě při grilování nebo u táborového ohně.
23. 5. 2006
Autor: David Procházka
Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...
Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...
Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...
T-Mobile představil limitovanou předplacenku se 100 GB dat, za kterou zaplatíte jen 300 Kč měsíčně. A každé 12...
Společnost Netflix rozšířila nová pravidla pro sdílení hesel do dalších více než 100 zemí. Za využívání účtu mimo...
CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...