Úvod > Články > Účelnější využití vyhledávačů

Účelnější využití vyhledávačů

Možná jste si již všimli, že v oblasti vyhledávání určitých informací na internetu existují speciální zkratky, znaky či syntaxe, které činí váš dotaz srozumitelnějším a vy se tak snadněji dostanete k cíli.

Tyto specifické výrazy může mít každý vyhledávač odlišné, ale rozdíly nejsou tak velké, my jsme vše níže popsané testovali na oblíbeném Googlu. Pomocí lepší specifikace vyhledávaného textu lze informace najít rychleji, ale hlavně, výsledek zobrazený vyhledávačem bude přesněji odpovídat vašim požadavkům. V následujícím textu si ukážeme jednotlivou syntax s ukázkami využití.

Základem jsou logické spojky

Logickým spojkám bychom mohli věnovat celou publikaci, neboť z nich vychází spousta vědních oborů. Jsou ale také základem pro lepší specifikaci vyhledávaného výrazu nebo informace. Vyhledávače však neimplementují všechny logické spojky, ale pouze některé ze základních. Zadáte li do vyhledávacího políčka jméno František Vopršálek, výsledkem bude vyhledání všech takových výrazů, které obsahují slovo František nebo slovo Vopršálek, případně i toto slovní spojení.

Ale jak již bylo uvedeno, výsledkem může být klidně vyhledání kupříkladu Antonína Vopršálka. Stejného výsledku dosáhnete pokud do řádku zadáte František OR Vopršálek – jde tedy o funkci NEBO, která je využita jako implicitní nastavení většiny vyhledávačů. Chcete-li striktně najít výskyt celého jména tohoto pána, je nejjednodušší zadat výraz v úvozovkách „František Vopršálek“, což najde přesně tuto strukturu znaků. Nevýhodou je fakt, že pokud autoři webu udělají mezi jménem a příjmením dvě mezery, vy dle této syntaxe stranu nenaleznete.

Výhodnější je pak možná zadat text František AND Vopršálek, který zajistí takové stránky, kde se oba výrazy vyskytují – bohužel například v tabulce sportovců může jít o opět chybný výsledek, protože tomuto výrazu bude odpovídat i František Zababa a Antonín Vopršálek. Pokud již nemůžete našeho Vopršálka ani vidět a chcete nalézt stránku, kde se nevyskytuje, pak použijete jeho negaci, kupříkladu takto: -František -Vopršálek. Některé vyhledavače mají implementovány i jiné logické spojky, jde vždy o případ od případu.

Omezení vyhledávání

Omezit vyhledávání lze hned několika způsoby. Pokud hledáte konkrétní soubor, můžete využít uvozovkovou syntax, ale hledáte-li jen obecný dokument s konkrétní příponou, pak lze využít tento způsob hledání: ceník služeb filetype:pdf. Hledáte-li pouze v titulku strany, můžete zadat allintitle: ceník. Podobně hledání v URL adrese vyhledáte takto: allinurl: ceník. Pokud se z nějakého důvodu chcete omezit pouze na určitou doménu, lze postupovat tímto způsobem: ADSL site:dsl.cz. Pokud chcete získat informace, které weby se odkazují na nějakou stránku, můžete zapsat link:www.dsl.cz – tato možnost je skvělá pro webové administrátory.

Závěrem

Možností, jak vyhledávat, je hodně, každý uživatel si najde svou cestu. Výše zmíněná syntax vám může být přínosem za předpokladu návyku na ni. Někdy totiž zaběhnutý zvyk vytlačí používání nové a lepší metody.

1. 6. 2006

Autor: David Procházka

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

CETIN přidal do nabídky optický tarif 2000/1000 Mb/s

 

CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...

O2 rozdává k novým O2 TV set-top boxům soundbary za 1 Kč

 

O2 rozdává dárky zákazníkům, kteří si na e-shopu objednají nejnovější O2 TV set-top box. Za 1 Kč si mohou pořídit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2023

 

V dubnu se rychlosti mobilního i pevného internetu opět propadly. Podívejte se, kteří provideři nabízeli...