Úvod > Články > Jak jsem instaloval Wi-Fi router

Jak jsem instaloval Wi-Fi router

Situace v rodině se stávala neúnosnou – na jeden počítač s internetovým připojením jsme si dělali nárok manželka i já. Přesně v tomto pořadí.

Naštěstí se mi podařilo koupit jeden mírně obnošený, ale spolehlivý notebook, na němž jsem sice mohl v tichosti pracovat, ale bez možnosti připojení. V naší lokalitě, kde bydlíme, přece jenom Wi-Fi zdarma není, a protože v komunálních volbách vyhrál zase ten stejný starosta z modré strany, tak ani nikdy nejspíše nebude.

Žena notebook zálibně obhlížela a já až posléze zjistil, že díky němu by současně mohla chatovat s kamarádkami a sledovat seriál Růžové letiště s pouty. Inu, nedalo se nic dělat, než popřemýšlet, jak dát internetovou šťávu i notebooku. Internet máme veden přes kabelovku, modem do desktopu. Tudíž jsem přemýšlel o placeném Wi-Fi, ale v tom našem dolíku není ani tato možnost!

Až se na DSL.cz objevil článek Jak instalovat domácí síť, což mne konečně nasměrovalo správným směrem. Aby se všude po zemi neválely kabely, rozhodl jsem se pro Wi-Fi router. A pak jej za necelé dvě tisícovky koupil a slavnostně přinesl domů. Následující popis je tedy z pohledu laika.

Hardwarová instalace

Samotná hardwarová instalace routeru je jednoduchá – problém nastává, pokud jste připojeni přes kabelovku, že nejprve musíte změnit na svých uživatelských stránkách MAC přístroje – zaměnit MAC (adresu karty) počítače za MAC routeru. Tohle je asi nejsložitější problém (šikulové mohou využít funkci routeru klonování MAC adresy).

Jinak pak jenom kabel, který vede z kabelové zásuvky do modemu, zasunete do routeru, a druhým kabelem propojíte router s počítačem.

Nastavení routeru

Nyní je potřeba router nastavit. I to je v podstatě jednoduchá záležitost. Příručka obsahuje IP adresu routeru, dejme tomu v našem případě 123.123.123.123, takže jen otevřete prohlížeč a naťukáte http://123.123.123.123. V příručce je uvedeno i uživatelské jméno a heslo, a pak již můžete nastavovat základní parametry včetně MAC adresy.

Důležité je nastavit i zabezpečení WEP nebo WPA, pokud nechcete, aby někdo v dosahu 100 metrů od počítače k vám sdílel váš internet také. V klíči mohou být jen čísla a písmena A, B a C.

Na routeru je anténka, kterou je nutné vysunout. A nyní máte hotovo – router se po uložení všech změn v prohlížeči sám restartuje a hotovo. V případě podrobnějších laických dotazů můžeme pokračovat v diskuzním fóru.

Ty konce

A nyní můžete posadit ženu s notebookem na sto metrů od zdroje, co nejblíže televizi, a sám pracovat a internetit u toho. Jenže – není tomu tak. Každou chvíli totiž se žena zeptá – Jak se tady pohybuje myší?, Kde jsou tady číslice?, Co mi to tu vyskočilo za okýnko?, takže naděje na klidný večer se ztrácejí.

Ale ženy se učí rychle, a možná se dopracujete k tomu, k čemu mnohá manželství. Že si totiž brzy budete po večerech v jednom obývacím pokoji na vzdálenost dvou metrů posílat se ženou zprávy přes ICQ.

Kam se s těmi technologiemi řítíme?

27. 10. 2006

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

HBO Max v Česku od května nahradí nová služba Max

 

Společnost Warner Bros Discovery oznámila, že v Evropě spustí novou platformu Max 21. května. To se týká i Česka a...

Seznam.cz připravuje vlastní předplatné, reklamě se ale nevyhnete

 

Seznam.cz testují nové předplatné. V placené verzi přestane využívat vaše data k cílení reklamy. Reklamu ale na...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v březnu 2024

 

Rychlost u většiny technologií v březnu klesla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a u kterého providera...