Úvod > Články > Píše počítač nové dějiny lidstva?

Píše počítač nové dějiny lidstva?

Je pro nás počítač jen nástroj k práci či zábavě, nebo se může do historie zapsat daleko hlouběji, než se na první pohled zdá?

Podíváme-li se na nástup osobních počítačů čistě technicky, nejspíš jej můžeme klidně zařadit do pestré řady lidských vynálezů (patrně někam mezi kartáček na zuby a hromadnou dopravu). Pokusíme-li se jej ale začlenit do dnešní doby z pohledu širšího kontextu, a popustíme-li uzdu své fantazie, rozvine se před námi třeba plastický obrázek toho, jak moc se digitální éra promítne do naší budoucnosti. A třeba ten obrázek nebude nepodobný následujícímu. 

Život každého člověka v minulosti závisel především na okolí, a na kultuře, kterou spolu se svými souputníky v rámci civilizace sdílel. Každá takováto kultura byla vystavěna na odlišných základech, a tudíž každá byla jiným způsobem limitována. Pakliže kultura (ať mluvíme o Egyptu, Řecku, či Maurské říši)  dosáhla těchto limitů, a nebyla již schopna dalšího růstu, musela ustoupit novým, které, stejně jako předtím ona, bojovaly o své místo na zemi. 

Otázku, zda-li tato teze platí dnes (či platila-li vůbec někdy), ponechejme nezodpovězenu. Přijměme ji ale na chvíli za svou, a pokusme se zamyslet nad dneškem. S jakými dispozicemi vůbec naše (tj. ta „euro-atlantská“) kultura vznikla? Kde jsou její limity? Nedostali jsme se nakonec jim již na dosah? Jakou roli v tomto hraje globalizace a moderní komunikační technologie? 

Tvrzení, že kultura je spojena s určitým územím, již dnes nemusí platit. Prostřednictvím moderních technologií má dnešní člověk možnost přiblížit se idejím takovým, které by se k němu „fyzickou“ cestou nikdy nedostaly. Těmi moderními technologiemi rozumějme především internet, který jediný pro svou filozofii je skutečně objektivním médiem ( v tom smyslu, že nikomu nepatří a prakticky nikdo nenese odpovědnost za jeho obsah). 

Jestliže cítíme rozčarování z dnešního světového „status quo“, není právě útěk do nového virtuálního světa tím, co nám pomůže se s realitou vyrovnat? Možná, s trochou fantazie, můžeme tento nový svět srovnat např. se zámořskými objevy uskutečněnými v 16. století. Ty tehdejší svět (redukovaný na Středomoří a větší část Evropy) rozšířily na ten, jak ho dnes známe a tímto rozšiřováním opět daly nový impuls již odumírající evropské kultuře. 

Přestože paralely s minulostí vždy trochu pokulhávají, neboť neexistují dvě dostatečně podobné situace, rádi jich využíváme. Např. skutečnost, že ona virtuální realita nás staví před obrovské šance a možnosti, ke kterým bychom se tím „klasickým“ způsobem života nemohli nikdy dostat.  

V čem je tento „nový svět“ jiný? Rozdílné je např. postavení jeho „obyvatel“. Jednak je stále elektronický svět dostatečně anonymní na to, aby se člověk mohl projevit, nebál se sankcí z reakcí, které by mu reálně hrozily. Tato skutečnost není ani negativním, ani pozitivním jevem, prostě nás jen staví do jiné pozice, než na jakou jsme z minulosti zvyklí. 

Ať si to uvědomujeme či nikoliv, možnost interakce lidí prakticky z celého světa dává za vznik novým jevům, které se zcela vymykají zažitým modelům, a to i v oblastech, ve kterých bychom to nečekali. Například z oblasti ekonomie. Neúspěšně jsem například hledal nějakou ekonomickou teorii, která by vysvětlila podstatu open-source produktů. Spolupráce tisíců zájemců nemotivovaných ekonomickým ziskem vytvoří v konečném důsledku hodnotu za miliardy dolarů (např. cena vývoje Debian Linuxu v3.1 byla odhadnuta na osm miliard USD). 

Ještě se zastavme u pojmu „virtuální realita“. Tato slovní kombinace vypadá jako z dílny Járy Cimrmana (jako např. „nové klišé“, či „těžká lehkomyslnost“), a je těžké s ní nezačít polemizovat. Naše identita v tomto elektronickém světě se nás velmi bezprostředně dotýká. Ovlivňuje naše názory a skutky, které později vykonáme v té „reálné realitě“. Právě z těchto důvodů – do jaké míry můžeme říct, že se jedná o realitu opravdu neskutečnou (virtuální)? 

Vzhledem k tomu, že tento fenomén virtuálního světa je ještě relativně mladý, lze jen těžko předjímat závěry, do jaké míry splyne náš reálný život s tímto virtuálním. Pokud se tak ovšem stane, a život v tomto virtuálním světě se stane stejně důležitý, co s našimi dějinami? Budeme v učebnicích dějepisu nakonec číst o „prvním splasknutí eByznysu“, „neohusitské revoluci“, kdy se část nespokojených vrstev vzbouří a pokusí se zachovat anonymitu na internetu, eRenesanci, eSocialismu, eKomunistickému manifestu... 

Dočkáme se i světové války?

4. 11. 2006

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Soud rozhodl o osudu serverů pro sdílení nelegálního obsahu, alternativy Ulož.to si už neotevřete

 

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, na základě kterého museli čeští operátoři zablokovat přístup na...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...