Úvod > Články > Satelitní inovace od WinNetworks

Satelitní inovace od WinNetworks

Společnost WinNetworks se snaží spojit pozemní WiMax se satelitním vysíláním do jedné služby.

Firma byla založena v roce 2002 ve Spojených státech, vývoj probíhá v izraelské pobočce. Od samého počátku vedena myšlenkou nabídnout hybridní WiMax broadbandovým operátorům (ať už se jedná o DBS, DVB-T, MMDS nebo kabel), výsledkem by měla být možnost změnit v podstatě jednosměrné vysílání na plnou nabídku trojice služeb (oblíbený model triple play).  WinNetworks integrují bezdrátový broadbandový wimaxový standard s běžnou infrastrukturou DBS. Firma k tomu využívá vlastní technologii Hybrid WiMax DVB (HWDV) umožňující využívat současnou infrastrukturu, ať už se jedná o satelitní anténu nebo kabelové připojení. Kombinovaná služba pak nabízí připojení k internetu, telefon, video-on-demand, mobilní připojení a interaktivní televizi.

Premiéra byla

v září 2005 v Amsterdamu, po několika testovacích měsících v Evropě firma získala první zákazníky v Asii a Evropě (WinNetworks spolupracují např. s francouzskou společností Thomson), první americké firmy by měly podepsat smlouvu ještě před koncem tohoto roku. Zařízení pracují s frekvencí 3,4-3,6 GHz a koncem roku by se mělo objevit i další spektrum 2,5-2,7 GHz. Nicméně spektrum kolem 3,5 GHz není pro Spojené státy použitelné, firma proto připravuje využití dodatečného spektra 5,8 GHz.

Výhodou

 je podpora obou současných standardů, jak 802.16d, tak i 802.16e, takže podporuje jak fixní, tak i mobilní WiMax. Samotná instalace je jednoduchá, periférie stačí při instalaci DBS do stávajících zařízení, takže zde nejsou žádné dodatečné náklady.

Hybridní řešení umožňuje plnou integraci s infrastrukturou a programováním DBS, WiMAx sice dovoluje využívat plnou čtveřici služeb, tj. hlas, video, data a mobilní připojení, nicméně jako nejekonomičtější je používat WiMax pouze pro VoD a zbytek služeb funguje pomocí satelitního připojení. Firma popisuje svoji technologii jako roof-hopping mesh, celá síť je řízena z centrální stanice, chipy pocházejí od francouzské firmy SEQUANS.

Podle toho, jaký zájem je o toto hybridní řešení ze strany operátorů DBS ve Spojených státech, WinNetworks se snaží být hlavním dodavatelem systémů DBV a WiMax. Obrat by se měl výrazně zvýšit ve chvíli, kdy se mobilní WiMax konečně objeví v očekávaném a dlouze slibovaném rozsahu. Hlavní výhodou pro operátory je možnost získání dodatečné nabídky, aniž by přitom museli nějak výrazně investovat do infrastruktury.

9. 11. 2006

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Neuralink implantoval první čip do mozku člověka

 

Startup Neuralink, který vlastní Elon Musk, implantoval vůbec poprvé čip do mozku člověka. Čip by měl umožnit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v lednu 2024

 

Podívejte se na první statistiky rychlostí internetu roku 2024 od DSL.cz. Jak si vedly jednotlivé technologie a...

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v prosinci 2023

 

V prosinci se průměrná rychlost Wi-Fi po delší době propadla. Mrkněte, jaké hodnoty jsme naměřili u vašeho kraje a...