Úvod > Články > Avatar Mirandy shazuje ICQ

Avatar Mirandy shazuje ICQ

Pokud používáte verzi ICQ 5.1, možná se vám občas stane, že se načítání programu zastaví na načítání Contact Listu a zatíží paměť počítače na 99 %.

Je to k naštvání! Nejenže ICQ vydává neustále nové verze svého baculáčka, kdy musíte (musíte, zde nelze používat starší verzi) z verze 5 na 5.1, teď zase se chystá další nová verze, nejenže někdo nedávno přes ICQ posílal link na vir, který se vám nainstaloval, a díky tomu server ICQ zrušil na čas možnost posílat přes svůj program odkazy, ale ještě navíc se občas to ICQ od verze 5 ne a ne načíst už od startu.

Průběh choroby

Zapnete ICQ, vše vypadá v pohodě jako vždy, začne se načítat Contact List – a nazdar hodiny, ICQ zatuhne, a když se podíváte do systémového logu, tak vám zatíží operační paměť na 99 %. Nepomůže ani restart programu, ani restart počítače, maximálně můžete jít na ICQ Go! a spustit si tento kecací prográmek přes webové rozhraní. Ale tam se vám zase neukládá historie, pomalejší počítače nezvládají, chybí určité možnosti, na něž je člověk zvyklý.

Příčiny choroby

V čem byl a je problém? V podstatě ve všech těch pičičmundách, co se dnes pro rádoby uživatelskou přívětivost do všeho přidávají – znáte to, hry, nastavení obrázků, ikon... A právě v těch ikonách je zakopaný pes.

Stačí totiž aby nějaký váš kontakt v seznamu používal Mirandu a poškozený avatar – tedy ikonku, obrázek. Kdysi se totiž nějací chytrálci s alternativními klienty pokoušeli nabourat na servery ICQ a upravit si obrázky podle svého. Poškodili je však tak, že když se tyto obrázky pokusí ICQ 5 a výše načíst, spadne. Tyto poškozené obrázky totiž na serverech ICQ zůstaly a mnozí je zkoušejí použít. Navíc tu prý existuje ještě kombinace s chybou v MS API (rozhraní systému Windows, díky kterému aplikace využívají jeho služby).

ICQ začne při načítání contact listu načítat i tento poškozený obrázek – a protože nemá co a jak načíst, holt zmrzne a svou činností zatíží procesor.

Léčba choroby

Existuje naštěstí několik řešení. První je nejsložitější – zjistit, který kontakt v seznamu vám to dělá, jít, chytit ho za flígr a donutit ho nainstalovat novou stabilní verzi Mirandy z tohoto září, která chybu odstraňuje. Nebo ho nějak mile přinutit, aby poškozený avatar smazali – stačí nechat opravit neznámé nebo chybné položky a kliknout na vymazání přiřazeného obrázku (i když žádný nemají). Pak si musí přiřadit nový, aby se aktualizoval i na serveru. Následně je ale prý nutné, aby uživatel ICQ na druhé straně ten daný avatar aktualizoval i ve vyrovnávací paměti svého klienta (u ICQ nejspíše v adresáři Documents/ICQ Lite). Je prý i nutné užvatele Mirandy smazat a znovu přidat v contact listu.

Jak sami vidíte, moc jednoduché řešení to není. O ICQ Go! už jsem psal, a teď nabídnu řešení jednodušší (do doby, než uživatel Mirandy zjistí, že způsobuje pády ICQ svým kamarádům, a vše opraví) – stáhněte si z internetu starší verze ICQ, třeba 2002b. Chybí tomu pičičmundy, nezahrajete si hry, žádné ikonky se nekonají – ale zase to bude stabilní, funkční, zabere méně místa na disku, a hlavně – normálně si pokecáte. A k tomu ICQ přece původně sloužilo, ne?

20. 11. 2006

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

HBO Max v Česku od května nahradí nová služba Max

 

Společnost Warner Bros Discovery oznámila, že v Evropě spustí novou platformu Max 21. května. To se týká i Česka a...

Revolut spouští vlastní eSIM a výhodné datové balíčky do celého světa

 

Revolut, známý spíše pro své finanční služby, představil vlastní eSIM. Zákazníkům nabídne cenově výhodné datové...

Seznam.cz připravuje vlastní předplatné, reklamě se ale nevyhnete

 

Seznam.cz testují nové předplatné. V placené verzi přestane využívat vaše data k cílení reklamy. Reklamu ale na...