Úvod > Články > Trendy pro rok 2008

Trendy pro rok 2008

Minulý rok s novinkami nijak nešetřil, největším hitem byl pravděpodobně dlouho očekávaný iPhone. Ani letošní rok zřejmě nebude pozadu. Pokusme se tedy nahlédnout do křišťálové koule.

Bezdrátové sítě zůstanou i nadále primárně v rukách dnešních operátorů. O novém 700 MHz spektru se mluvilo celý minulý rok a do aukce se přihlásily nejen očekávané firmy jako Google, ale i ty neočekávané (jako Chevron). Nejagresivněji si ale na aukci povedou Verizon a AT&T.

Objeví se první mobil pro Android – taiwanská firma HTV slíbila, že jako první představí mobil pro mobilní platformu Android, se kterou přichází Google. Řada dalších výrobců bude následovat.

Fotografiím bude u mobilů věnována ještě větši pozornost. Nokia N95 je s 5 Mpx fotoaparátem první vlaštovkou, slibující, že fotografie z mobilu přestanou být špatným vtipem. V minulém roce získaly mobily s kamerou na některých trzích většinu, ve Spojených státech jim již patří přes 60 procent trhu.

Ve větší míře se začnou objevovat reklamy na mobilních telefonech. Řada firem jako Yahoo, Google a Microsoft koupila společnosti specializující se na mobilní reklamy. Většina odhadů vidí skutečný nástup těchto reklam v druhé polovině roku.

WiMax se konečně objeví v komerční podobě. Americká společnost Sprint na tuto technologii vsadila kalhoty, klasických zákazníků ubývá -  alarmujících 10 procent měsíčně - a do WiMaxu investovala miliardy. V tomto roce bude konečně spuštěn komerční provoz. A pozadu nezůstává ani Čína.

V bezdrátovém slovníku se bude stále více objevovat slovo „otevřený“ –  spektrum 700 MHz bude otevřené. Američtí poskytovatelé sice proti tomu bojovali ze všech sil, když ale do arény vstoupil Google, boj vzdali.

Nokia konečně zatáhne za software – Nokia přesunula část firmy do Silicon Valley, nakoupila některé softwarové firmy, slibuje spustit portál Ovi a mobily vybavit solidnějším softwarem. Polykání dalších firem bude pokračovat.

Objeví se více dotykových displejů – iPhone byl sice největším hitem, ale existovaly i další příklady – Touch od HTC nebo Voyager a Venus od Verizon Wireless. Tento trend bude pokračovat, na tento rok se dokonce odhaduje 100 miliónů prodaných mobilů s dotykovým displejem.

1. 2. 2008

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...