Úvod > Články > Policejní špehování přes internet i bez povolení soudu?

Policejní špehování přes internet i bez povolení soudu?

A další novinky uplynulých dní: Stahujte instalační balík XP SP3 RC2 ― UPC má milion zákazníků ― Březen - měsíc internetu se zaměřuje na znevýhodněné lidi ― Nová služba Seznamu ― a více...

Samostatný instalační balík Windows XP SP3 RC2

Minulý týden jsme vás informovali, že Microsoft uvolnil pro veřejnost tolik očekávaný třetí servisní balík pro systémy Windows XP. Nejedná se ještě ale o finální verzi, nýbrž o druhého kandidáta na vydání ― lidé mohou balík testovat a upozorňovat na jeho nedostatky.

Minulý týden byl XP SP3 RC2 sice uvolněn, ale dostupný byl pouze přes Windows Update. Instalace proběhla až buďto po úpravě registru Windows, nebo po stažení a nainstalování speciálního skriptu ze stránek Download Center. Microsoft teď balík uvolnil i jako samostatný instalační soubor, se kterým se dá provádět více experimentů, takže pokud i vám samostatný balíček chyběl, neváhejte a stáhněte si jej. Dostupný je nejen v anglickém jazyce, ale i německy a japonsky (312-324,5 MB). Finální verze třetího service packu by měla vyjít „už brzy“.

Google spojí USA a Japonsko optickým kabelem

Společnost Google se pustila do výstavby podmořského optického kabelu, kterým datově propojí Spojené státy a Japonsko. Zhruba deset tisíc kilometrů dlouhá kabeláž s přenosovou kapacitou až 7,68 Tbit/s Google přijde dle odhadů na 300 milionů amerických dolarů a celý projekt by měl být dokončen v roce 2010. K tomuto kroku byl Google veden neustále se zvyšující poptávkou po jeho službách v Asii.

Microsoft měl problémy se servery

V minulých dnech uživatelé Windows Live zaznamenali výpadky služeb souvisejících s účtem stejnojmenné sítě. Výpadky trvaly několik dní a projevovaly se například tím, že uživatel se nemohl přihlásit k MSN přes Windows Live Messenger ani jiný program využívající tuto síť. Chybové hlášení ve zmíněném oficiálním klientu přitom vypadalo, jako by chyba byla na straně uživatele (hlášení problému odkazovalo na soubor hostitelů). Kromě výpadku sítě pro rychlou komunikaci však byly postiženy i e-mailové služby Hotmail, a to jak bezplatná verze, tak i placená. Uživatelé se tak po dobu několika dní nemohli dostat ke své poště. O tom, že šlo o celosvětový problém, svědčí i články na známých serverech (např. Hotmail dies on both sides of the Atlantic nebo Steve Ballmer lies to my mother).

Disk s důvěrnými údaji z ministerstva nalezen v servisu

Zaměstnanec servisu v anglickém Boltonu při opravování notebooku ― zakoupeného přes internetovou aukční síň eBay ― našel pod klávesnicí ukrytý optický disk s označením „Důvěrné“. Podle dostupných zpráv disk s citlivými informacemi pochází z ministerstva vnitra. Data na nosiči byla zašifrována a servis jej raději předal policii, která už zahájila vyšetřování. Jak se disk dostal z ministerstva ven, není dosud jasné.

Opravnu poté navštívilo několik členů protiteroristické skupiny a všem lidem, kteří přišli do styku s notebookem a diskem, odebrali vzorky DNA. Během krátké doby jde už o několikátou aféru s únikem důvěrných nebo tajných informací.

Seznam spouští novou službu Foto.mapy.cz

Seznam v poslední únorový den spustil testovací verzi nové služby Foto.mapy.cz. Čtenář si ji asi bude plést s leteckými snímky, které jsou dostupné na adrese mapy.cz, ale nová služba je opravdu jiná.

V zásadě bude vypadat tak, jak si ji udělají samí uživatelé. Ti totiž mohou na adrese foto.mapy.cz nahrávat vlastní fotografie určitých míst naší republiky i Evropy, aby ostatním návštěvníkům ukázali, jak daná lokalita vypadá. Několik fotografií už na stránkách je, takže se můžete podívat, jak web vypadá.

UPC má milion zákazníků

Podle zprávy ČTK má společnost UPC u nás už jeden milion zákazníků. Internet od UPC využívá 249 000 zákazníků, hlasové služby 83 300 domácností a televizní služby 699 400. Je tedy jasné, že reálný počet domácností využívající služby UPC bude nižší, protože část z nich využívá balíčky kombinující jednotlivé služby.

Březen ― měsíc internetu se zaměřuje na znevýhodněné lidi

Začínají tradiční akce spojené s měsícem internetu --- více než 330 knihoven po celé republice nabídne všem lidem možnost se blíže seznámit s internetem. Letošní motto "Internet - výhoda pro znevýhodněné" dává tušit, jak bude letošní ročník akce zaměřen. Prezentovány budou jeho možnosti využití pro zdravotně postižené lidi, seniory, matky na mateřské dovolené a nezaměstnané. Novinkou 11. ročníku je vlak Net, jenž od 10. března začne jezdit mezi českými městy, jichž za dvanáct dní má navštívit celkem sedm. Cílem této akce bude zájemce seznámit s možnostmi internetu pro cestování, tedy jak využít systémy plánování cest, jak nakupovat přes internet jízdenky, jak je rezervovat a taky ukázat, jak České dráhy pomáhají cestovat lidem s pohybovým omezením. Více http://www.brezen.cz/.

Nasazení spyware k oficiální špionáži je protiústavní. Ale...

Možná si vzpomínáte, jak jsme na našem serveru psali na počátku září, že Německo chce podezřelé z příprav teroristických útoků špehovat pomocí trojských koní nebo obecně špionážním softwarem. Návrh se okamžitě setkal s kritikou.

Podle prvních informací, které se objevily na podzim loňského roku, se špionážní software měl k podezřelým dostat formou e-mailu. Nakolik by se takový primitivní, byť obyčejně účinný způsob infikování počítačů virem mohl v boji proti terorismu setkat s úspěchem, není jasné.

Hospodářské noviny před pár dny informovaly, že německý ústavní soud vyhověl stížnostem na zákon spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko o využívání spyware a označil jej za protiústavní. V rozhodnutí však stojí, že ke sledování může dojít, pokud budou existovat „skutečné indicie konkrétního nebezpečí ohrožení důležitého státního zájmu či lidských životů.“ Což je vlastně totéž, co se říkalo už v září. Jinými slovy, ačkoliv soud vyhověl stížnostem, vlastně tím dál i tomuto zákonu zelenou ― a to v tom případě, pokud dozná změn a pokud v něm budou opravny mnohé chyby a nepřesnosti. A německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble zároveň žádá, aby vyšetřovatelé mohli podezřelé sledovat i bez soudního povolení.

3. 3. 2008

Autor: Oldřich Klimánek

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Vodafone zlevňuje pevný internet, první půl rok zaplatíte jen za 299 Kč

 

Vodafone spustil novou kampaň na pevný internet. V rámci ní nabídne všechny rychlosti na první půlrok jen za 299 Kč.

Platforma X chce konkurovat Gmailu novým XMailem

 

Elon Musk oznámil spuštění vlastního e-mailového klienta XMail. Chce tak konkurovat populárním Gmailu od Googlu.

HBO Max v Česku od května nahradí nová služba Max

 

Společnost Warner Bros Discovery oznámila, že v Evropě spustí novou platformu Max 21. května. To se týká i Česka a...