Bezpečnostní analytici společnosti ESET zaznamenali nové případy útoků na české a slovenské uživatele sociální sítě Facebook.
V předvánočním období se útočníci rozhodli zneužít jména známých módních značek, aby vylákali z uživatelů informace o jejich platebních kartách. Lákadlem jsou falešné stránky propagující nákup kabelek Michael Kors, bot Ugg či sandálů Birkenstock s výraznými slevami. Žádná z těchto společností však není tvůrcem falešných stránek.
"Tyto podvodné stránky se šíří e-mailem nebo přes legitimní účty na Facebooku, které útočníci hacknuli buď pomocí technik sociálního inženýrství, nebo pomocí škodlivého kódu. Bez souhlasu skutečného majitele účtu na Facebooku sdílejí na jeho profilu fotografie propagující toto falešné zboží za nereálně nízké ceny," vysvětluje Ondrej Kubovič, specialista na digitální bezpečnost ve společnosti ESET.
Tyto online obchody totiž při zpracovávání platby nepoužívají šifrovanou komunikaci a jejich majitel se tak dokáže velmi jednoduše dostat například k číslu platební karty a osobním údajům uživatele.
"Předvánoční období představuje pro podvodníky skvělou příležitost. Jejich falešné stránky si totiž lidé ve shonu při hledání vánočních dárků velmi lehce spletou s legitimními weby. Na stránkách by si proto měli všímat jakýchkoli podezřelých znaků. Těmi jsou například extrémně nízké ceny, vysoké slevy, překlepy, gramatické chyby či absence certifikátu SSL," dodává Kubovič.
ESET tyto online obchody označuje u svých zákazníků jako stránky s potenciálně nebezpečným obsahem. Do seznamu patří:
Uživatelům, kteří na nich již stihli nakoupit zboží, společnost ESET doporučuje zablokovat platební kartu použitou pro tento nákup a kontaktovat svou banku.
22. 12. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
Nový S-class od Mercedesu bude využívat mobilní služby od Huaweie. Místo aplikací od Googlu dostane Huawei Mobile...
Americká společnost Facebook pracuje na vývoji vlastních chytrých hodinek. Po smartphonech, displejích a solárních...
Pojďme se podívat na statistiky TOP15 nejčtenějších článků za rok 2020. Které články vás loni zajímaly nejvíce? A o...
CETIN každoročně investuje miliardy korun do modernizace své komunikační infrastruktury. Kolik internetových...
Operátoři mají od 1. ledna povinnost uvádět v cenících a smlouvách reálné rychlosti připojení. Pokud tyto hodnoty...
Jaké rychlosti pevného a mobilního internetu jsme naměřili v prvním měsíci roku 2021? Podívejte se, kterému...