Úvod > Články > Jak jsme využívali mobilní telefony na Štědrý den a na Silvestra 2021?

Jak jsme využívali mobilní telefony na Štědrý den a na Silvestra 2021?

Tradiční vánoční a novoroční přání se pomalu ale jistě přesouvají do online prostoru. Počet odeslaných SMS u všech operátorů klesá, počet hovorů ale zatím zůstává stejný.

Jak jsme využívali mobilní telefony na Štědrý den a na Silvestra 2021?

Štědrý den 2021

Během Štědrého dne letos spojila síť Vodafonu téměř 12 miliónů hovorů a přenesla přes 7 milionů SMS. V porovnání s předchozím rokem šlo o 11 % nárůst v počtu hovorů, a to i přesto, že celkový objem poklesl o 12 %. Češi tedy volali kratší dobu než v roce 2020. Špička přitom byla mezi 10. a 11. hodinou.

Počet SMS z mobilů a aplikací v síti Vodafonu poklesl o 21 % a počet MMS o 24 %. Důvodem byl nárůst datových služeb, v porovnání s předchozím rokem dokonce o 34 %.

Stejný trend zaznamenalo i O2, podle kterého Češi během Štědrého dne volali a textovali méně než v předchozím roce. Zákazníci modrého operátora uskutečnili 24. prosince téměř 14 milionů hovorů (o 4 % méně než loni) a poslali 12,2 milionu SMS (o 13 % méně než loni) a 393 tisíc MMS (o 21 % méně než loni).

Také u O2 byl nejvytíženější čas pro volání a odesílání SMS mezi 10. a 11. hodinou. Přibylo ovšem vánočních přání poslaných přes sociální sítě, messengery a e-maily.

Největším rekordmanem je přitom aplikace Whatsapp, u které došlo k meziročnímu nárustu v objemu přenesených dat o 70 %," říká Kateřina Mikšovská, tisková mluvčí O2.

 

Silvestr 2021

Na Silvestra pak využívali zákazníci O2 datové služby o 30 % více než v roce 2020. V síti modrého operátora se pak během poslední noci roku 2021 spojilo 16,4 milionu hovorů a přeneslo 7,6 milionu SMS a 214 tisíc MMS. Počet hovorů meziročně poklesl o 0,8 %, počet SMS o 8 % a počet MMS o 16 %.

U Vodafonu vzrostlo využití datových služeb o 25 %. Dále se uskutečnilo téměř 17 milionů hovorů a přeneslo více než 5 miliónů SMS zpráv. Stejně jako na Štědrý den vzrostl počet hovorů, ale snížil se jejich celkový objem, a tedy se zkrátila délka volání.

V síti T-Mobilu se uskutečnilo 21,7 milionů hovorů (o 1,6 % méně než loni) a odeslalo 7,2 milionů SMS (o 11 % méně než loni) a 178 tisíc MMS z mobilů (o 14 % méně než loni). Nárůst spotřebovaných dat zaznamenal magnetový operátor pouze ve výši 5 %.

Datový provoz během posledních hodin loňského roku byl nejsilnější byl mezi 21:00 - 22:00, přičemž oproti loňskému roku v tomto čase znamenal pokles o 1.4 %. Celkový objem přenesených dat meziročně vzrostl o 5 % na 1,845 TB a potvrdil trend rostoucí spotřeby mobilních dat,“ stojí v tiskové zprávě T-Mobilu.

3. 1. 2022

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

O2T-MobiletelekomunikaceVodafone

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 449 Kč

Přečtěte si také

 

Čínské technologické firmy opouští ruský trh

Několik čínských technologických gigantů, mezi nimi i Lenovo a Xiaomi, postupně omezují své dodávky do Ruska. USA...

 

Internet s rychlostí až 10 Gb/s bude brzy dostupný i v běžných domácnostech

Internet pro domácí použití s rychlostí 1 Gb/s už v česku není žádnou výjimkou. V průběhu následujících let by se...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v březnu 2022

 

Průměrná rychlost Wi-Fi internetu v březnu vzrostla o dalších 7 %. Podívejte se, kteří poskytovatelé tentokrát...