Úvod > Články > Jak jsme využívali mobilní telefony na Štědrý den a na Silvestra 2021?

Jak jsme využívali mobilní telefony na Štědrý den a na Silvestra 2021?

Tradiční vánoční a novoroční přání se pomalu ale jistě přesouvají do online prostoru. Počet odeslaných SMS u všech operátorů klesá, počet hovorů ale zatím zůstává stejný.

Jak jsme využívali mobilní telefony na Štědrý den a na Silvestra 2021?

Štědrý den 2021

Během Štědrého dne letos spojila síť Vodafonu téměř 12 miliónů hovorů a přenesla přes 7 milionů SMS. V porovnání s předchozím rokem šlo o 11 % nárůst v počtu hovorů, a to i přesto, že celkový objem poklesl o 12 %. Češi tedy volali kratší dobu než v roce 2020. Špička přitom byla mezi 10. a 11. hodinou.

Počet SMS z mobilů a aplikací v síti Vodafonu poklesl o 21 % a počet MMS o 24 %. Důvodem byl nárůst datových služeb, v porovnání s předchozím rokem dokonce o 34 %.

Stejný trend zaznamenalo i O2, podle kterého Češi během Štědrého dne volali a textovali méně než v předchozím roce. Zákazníci modrého operátora uskutečnili 24. prosince téměř 14 milionů hovorů (o 4 % méně než loni) a poslali 12,2 milionu SMS (o 13 % méně než loni) a 393 tisíc MMS (o 21 % méně než loni).

Také u O2 byl nejvytíženější čas pro volání a odesílání SMS mezi 10. a 11. hodinou. Přibylo ovšem vánočních přání poslaných přes sociální sítě, messengery a e-maily.

Největším rekordmanem je přitom aplikace Whatsapp, u které došlo k meziročnímu nárustu v objemu přenesených dat o 70 %," říká Kateřina Mikšovská, tisková mluvčí O2.

 

Silvestr 2021

Na Silvestra pak využívali zákazníci O2 datové služby o 30 % více než v roce 2020. V síti modrého operátora se pak během poslední noci roku 2021 spojilo 16,4 milionu hovorů a přeneslo 7,6 milionu SMS a 214 tisíc MMS. Počet hovorů meziročně poklesl o 0,8 %, počet SMS o 8 % a počet MMS o 16 %.

U Vodafonu vzrostlo využití datových služeb o 25 %. Dále se uskutečnilo téměř 17 milionů hovorů a přeneslo více než 5 miliónů SMS zpráv. Stejně jako na Štědrý den vzrostl počet hovorů, ale snížil se jejich celkový objem, a tedy se zkrátila délka volání.

V síti T-Mobilu se uskutečnilo 21,7 milionů hovorů (o 1,6 % méně než loni) a odeslalo 7,2 milionů SMS (o 11 % méně než loni) a 178 tisíc MMS z mobilů (o 14 % méně než loni). Nárůst spotřebovaných dat zaznamenal magnetový operátor pouze ve výši 5 %.

Datový provoz během posledních hodin loňského roku byl nejsilnější byl mezi 21:00 - 22:00, přičemž oproti loňskému roku v tomto čase znamenal pokles o 1.4 %. Celkový objem přenesených dat meziročně vzrostl o 5 % na 1,845 TB a potvrdil trend rostoucí spotřeby mobilních dat,“ stojí v tiskové zprávě T-Mobilu.

3. 1. 2022

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

O2T-MobiletelekomunikaceVodafone

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 449 Kč

Přečtěte si také

 

Google musí v EU odstraňovat nepravdivé informace o uživatelích

Společnost Google musí odstranit výsledky vyhledávání o uživatelích, kteří prokáží nepřesnost nebo nepravdivost...

 

Překladač Google dostal vylepšený fotoaparát

Google Překladač nahradil svou vestavěnou kameru pro překládání funkcí Google Lens. Funkce převádění textu z fotky...

 

Facebook začal testovat ověřování věku na své seznamce

Společnost Meta zavádí ověřování věku do dalšího ze svých produktů, Facebook Seznamky. Testování zatím spouští pouze...

Nejčtenější články

Vodafone zavádí on-line výkup telefonů

 

Vodafone představil novou on-line službu RE-START, díky které můžete jednoduše nabídnout k výkupu svůj starý...

Tajná nabídka: satelitní vysílání můžete mít za 150 korun měsíčně

 

Nejlevnější nabídku pro příjem satelitního vysílání aktuálně nabízí televizní operátor Telly. V neveřejně nabídce...

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v říjnu 2022

 

Průměrná rychlost Wi-Fi připojení v říjnu zůstala na zářijové úrovni. Zjistěte, jak si vedl váš poskytovatel a jako...