Úvod > Články > Meta čelí v Itálii vyšetřování kvůli AI chatbotu v aplikaci WhatsApp

Meta čelí v Itálii vyšetřování kvůli AI chatbotu v aplikaci WhatsApp

Italský regulátor zahájil vyšetřování společnosti Meta kvůli integraci jejího AI chatbota do aplikace WhatsApp. Firma podle něj mohla porušit antimonopolní pravidla.

Meta čelí v Itálii vyšetřování kvůli AI chatbotu v aplikaci WhatsApp

Italský antimonopolní úřad (AGCM) vyšetřuje společnost Meta kvůli podezření, že mohla zneužít své dominantní postavení integrací nástroje Meta AI do aplikace WhatsApp. Podle úřadu mohla být integrace provedena bez řádného souhlasu uživatelů a mohla tak poškodit konkurenční služby.

Meta AI je chatbot, který odpovídá na dotazy uživatelů a funguje jako virtuální asistent. Od března 2025 je součástí aplikace WhatsApp, kde se zobrazuje přímo ve vyhledávací liště.

Podle regulátora ale toto propojení může nasměrovat uživatele k AI službám od Mety. Společnost by tak získala výhodu nad konkurencí, protože by uživatele nepřímo nutila k využívání její služby.

„Propojením Meta AI s WhatsAppem může Meta nasměrovat své uživatele do nového segmentu trhu nikoliv skrze férovou soutěž, ale skrze nucené spojení dvou různých služeb,“ uvedl italský úřad AGCM. Regulátor na případu spolupracuje také s příslušnými orgány Evropské komise.

Meta uvedla, že s úřadem spolupracuje, a služba je podle ní prospěšná pro uživatele. „Nabídka bezplatného přístupu k AI funkcím ve WhatsAppu dává milionům Italů možnost využívat AI v aplikaci, kterou dobře znají a důvěřují jí,“ uvedl mluvčí společnosti.

Pokud se porušení pravidel prokáže, hrozí Metě pokuta až do výše 10 % celosvětového ročního obratu.

 

Chcete své oblíbené pořady sledovat bez výpadků?

Pokud se často potýkáte s výpadky internetu, prověřte si další možnost připojení na vaší adrese:

Dostupnost služeb

Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zadaná adresa není platná.

Máte na mysli nějakou z následujících adres?

    Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.

    Zadaná adresa není platná.

    Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

    Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

    Probíhá ověřování

    Probíhá ověřování

    7. 8. 2025

    Autor: Redakce DSL.cz

    Témata

    AIaplikacemobilní aplikace

    Sdílejte

    Související nabídka

    Tarif
    Poskytovatel
    Cena za měsíc
     
    Cena za měsíc: 399 Kč

    Přečtěte si také

     

    USA chtějí bránit AI před distilací, podezření míří na Čínu

    Bílý dům tvrdí, že zahraniční firmy ve velkém kopírují americké AI technologie. Nově chce spolupracovat s...

     

    Elon Musk posouvá SpaceX do AI, vidí tam největší příležitost

    SpaceX připravuje vstup na burzu a v dokumentech odhaluje zásadní posun směrem k umělé inteligenci. Největší budoucí...

     

    Ústavní soud chce s chatbotem zpřístupnit judikaturu i laikům

    Ústavní soud spustil na svém webu novou verzi AI chatbota pro vyhledávání v judikatuře. Nástroj od spin offu...

    Nejčtenější články

    T Mobile přidává do nabídky Disney+, novým zákazníkům rozdává předplatné na půl roku zdarma

     

    T Mobile od 1. dubna 2026 rozšíří nabídku o Disney+, který bude součástí vybraných mobilních a TV tarifů. Noví...

    Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v březnu 2026

     

    V březnu rychlosti internetu opět kolísaly. Podívejte se na naše nejnovější statistiky a zjistěte, jak si vedl váš...

    Booking.com čelil úniku dat, útočníci získali přístup k rezervacím zákazníků

     

    Booking.com zaznamenal bezpečnostní incident, při kterém se útočníci dostali k údajům o rezervacích některých...