Internet věcí je jedním z nejrychleji se rozvíjejících oblastí ekonomiky. Na dálku můžeme už dnes ovládat celou řadu zařízení, i když technologičtí odborníci tvrdí, že jsme na samém začátku revoluce a že nás ty největší změny teprve čekají. V budoucnu nepůjde už jen o zhasínání světel nebo regulaci tepla, kterou lze ovládat například pomocí mobilního telefonu. Internet věcí se do budoucna stane doménou všech zařízení a tomuto trendu se přizpůsobují i velké technologické firmy.
Internet věcí využívá pro připojení zařízení běžné dostupné prostředky, jako je síťové připojení kabelem nebo prostřednictvím bezdrátové WLAN sítě. Technologie nám umožňují si vytvořit ucelený zcela automatický systém ovládání.
Už dnes se setkáváme s termínem inteligentní dům. Jeho srdcem je centrální systém, který má jednoduché a intuitivní ovládání, kterým se řídí vytápění, ventilace, klimatizace, stínění, ohřev teplé vody, zavlažování, zabezpečovací technika, kamery, osvětlení, provoz spotřebičů, komunikace, distribuce TV a video signálu, rádia a hudby, telefonů a internetu.
Inteligentní systém na základě aktuální situace a požadavků řídí vytápění, krby, klimatizaci, ventilaci, stínící techniku (rolety, žaluzie, markýzy, závěsy), ohřev teplé vody, vyhřívání bazénu, akvárií a jezírka. Podle venkovní vlhkosti řídí zavlažování zahrady. Řídí alarm včetně mechanického zabezpečení (zámky, rolety, venkovní žaluzie). Člověk vše ovládá pomocí dotykových obrazovek s jednotným a naprosto intuitivním uživatelským rozhraním přes libovolnou televizi, počítač, notebook nebo mobilní telefon.
A jak to vše začalo? Za průkopnická zařízení v oblasti internetu věcí jsou považovány bankomaty, které byly připojovány k síti již v roce 1974. V roce 2008 překročil počet zařízení připojených k internetu celkový počet lidí na Zemi. Šlo ale převážně o mobilní telefony a počítače.
Na konci letošního roku by k internetu mělo být připojeno 4,9 miliardy věcí. A představa jde ještě dál. V roce 2020 bude podle odhadů k internetu připojeno až 50 miliard zařízení. Na vývoj v této oblasti zareagovaly i velké internetové firmy. Google koupil za 3,2 miliardy dolarů výrobce chytrých termostatů Nest a Samsung za 200 milionů dolarů vzal pod svá křídla výrobce zařízení pro chytrou domácnost SmartThings.
Lze tak očekávat, že produkty a řešení internetu věcí se rozšíří po celém světě během příštích několika let velkou rychlostí. Předpovídá se, že do roku 2020 bude k internetu připojeno 250 milionů aut, poroste trh s nositelnou elektronikou. Loni prodal Fitbit 4,4 milionu náramků a Apple 3,6 milionu svých chytrých hodinek.
Internet věcí se bude týkat i chytrého oblečení. General Electric odhaduje, že internet věcí v příštích 20 letech přispěje ke světovému HDP 10 až 15 biliony dolarů a podle výzkumu společnosti IDC se objem financí v této oblasti zvětší z 1,9 miliard dolarů v roce 2013 na 7,1 miliard v roce 2020.
4. 2. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
mobilní aplikacepevný internetpřipojení k internetu
V srpnu rychlost Wi-Fi internetu opět klesla. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme naměřili...
T-Mobile přestavil novou nabídku MAGENTA TV, na kterou postupně přejdou i stávající zákazníci. Zjednodušil také...
Rychlosti internetu v srpnu výrazně klesly. Podívejte se, u kterého providera jsme naměřili největší propad a která...
Vodafone odstartoval novou kampaň, díky které si zájemci mohou vyzkoušet jeho služby bez závazků a za výhodné ceny.
Už v sobotu se můžete těšit na první zápas z italské Serie A. Podívejte se, kde sledovat všechny zápasy ligových kol...
Vodafone zařadil do své nabídky tarif Red Basic Lite. Za akční cenu 363 Kč získáte neomezené volání a SMS a 3 GB dat.