Naprostá převaha škodlivého kódu Danger nad všemi ostatními internetovými hrozbami v Česku v letošním roce prozatím pominula. V lednu sice tento malware nadále představoval nejčetněji detekovanou hrozbu, jeho podíl ale klesl o více než 30 procentních bodů na 11,05 procenta. Naopak posilovaly jiné typy škodlivých kódů, jak vyplývá ze statistiky společnosti ESET.
"Pokles podílu downloaderu Danger je opravdu významný. V prosinci představoval téměř každou druhou zaznamenanou hrozbu, v lednu jen každou desátou. Zjistili jsme však významný nárůst výskytu různých typů malware rodiny TrojanDownloader," říká Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET. "Stejně jako v případě Dangeru jde, ostatně jak už sám název napovídá, o kód snažící do napadeného zařízení nahrát další škodlivé kódy," dodává.
Downloadery jsou nebezpečné v tom, že mohou do napadeného počítače instalovat v podstatě jakýkoliv další malware. Stále častěji se jedná o vyděračský ransomware, prostřednictvím kterého útočníci zašifrují soubory a požadují po oběti zaplacení výkupného. "Oběť ale nemá jistotu, zda se po uhrazení částky, která se pohybuje v řádu jednotek až desítek tisíc korun, ke svým souborům skutečně dostane," varuje Dvořák. Útočníci požadují platby výhradně v elektronické měně Bitcoin.
Druhou nejčetnější lednovou hrozbou v Česku byl zástupce výše uvedené rodiny, konkrétně pak VBA/TrojanDownloader.Agent.CHO, který představoval 5,03 procenta zachycených případů. Na třetí pozici se dostal malware Changer, který ESET detekuje jako JS/ProxyChanger. Tento škodlivý kód umožňuje přesměrovat legitimní požadavek na útočníkem nastrčenou stránku a získat tak například číslo kreditní karty oběti. Changer stál za 4,36 procenty případů zjištěných internetových útoků v Česku.
18. 2. 2017
Autor: Redakce DSL.cz
Nový S-class od Mercedesu bude využívat mobilní služby od Huaweie. Místo aplikací od Googlu dostane Huawei Mobile...
Americká společnost Facebook pracuje na vývoji vlastních chytrých hodinek. Po smartphonech, displejích a solárních...
Pojďme se podívat na statistiky TOP15 nejčtenějších článků za rok 2020. Které články vás loni zajímaly nejvíce? A o...
CETIN každoročně investuje miliardy korun do modernizace své komunikační infrastruktury. Kolik internetových...
Operátoři mají od 1. ledna povinnost uvádět v cenících a smlouvách reálné rychlosti připojení. Pokud tyto hodnoty...
Jaké rychlosti pevného a mobilního internetu jsme naměřili v prvním měsíci roku 2021? Podívejte se, kterému...