Elektronická fakulta ČVUT vyvíjí přenos pomocí světla, technologii Li-Fi. Podle některých odborníků dokonce může nahradit současnou Wi-Fi.
Jak jsme vás již informovali v článku dříve, vědci pracují na nové technologii přenosu dat prostřednictvím LED osvětlení.
Tým prof. Stanislava Zvánovce na ČVUT zkoumá možnosti technologie Li-Fi, tedy možnosti využití světla k rychlému přenosu dat. Tu poprvé představili japonští vědci v letech 2001 – 2002. Od využití Li-Fi si vědci slibují zejména výrazné navýšení přenosové kapacity, nižší energetickou náročnost a využití stávající infrastruktury.
Prof. Zvánovec k výzkumu uvádí: "Naše pracoviště se spolupodílí na vzniku nového standardu IEEE 802.15.7r pro komunikace ve viditelné oblasti Li-Fi. Ten vzniká v rámci konsorcia společností, jako jsou Intel, Philips a zahraničních univerzit. Dále jsme připravili mezinárodní projekt, kde by ČVUT mělo vést konsorcium společností OSRAM, Ford, Philips, SQS a řady evropských universit.“ A dodává: "Odhaduji, že k většímu rozšíření Li-Fi může dojít v horizontu dvou až tří let, nicméně už nyní jsou některá zařízení s touto technologií dostupná."
Oproti Wi-Fi má nová technologie Li-Fi řadu výhod. Nejvýraznější pozitivum je její závratná rychlost přenosu dat. V laboratorních podmínkách dosáhla rychlosti téměř neuvěřitelných 224 Gb/s. V komerčním využití bude rychlost nižší, ale neměla by spadnout pod 100 Gb/s.
Na rozdíl od Wi-Fi signálu, který dokáže proniknout zdmi, je Li-Fi založeno na světle, a proto je její rozsah omezenější. To je na jednu stranu omezující na druhou však tento způsob může zajistit větší bezpečnost a menší rušení mezi jednotlivými zařízeními. Zároveň přináší nové možnosti pro domácí inteligentní spotřebiče. Prostřednictvím této technologie by vedle běžného osvětlení mohlo dojít k vytvoření sítě mezi jednotlivými domácími spotřebiči, které by bylo možné prostřednictvím této technologie ovládat.
Podle některých odborníků by Li-Fi mohla brzy nahradit současnou Wi-Fi. "Může se jednat o desetkrát až stokrát vyšší rychlost přenosu dat, než jaká je obvyklá u Wi-Fi,“ říká inženýr Martin Samek z ČVUT.
23. 3. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
pevný internetpřipojení k internetu
Průměrná rychlost Wi-Fi připojení se v prosinci po delší době propadla. Jak si vedl váš provider a jaké hodnoty jsme...
Podívejte se, jaké hodnoty jsme v prosinci naměřili u jednotlivých technologií a kteří poskytovatelé nabízeli...
Starlink je kvůli protestům v Íránu dostupný již tři měsíce. Od té doby si službu aktivovalo téměř 100 místních...
CETIN od dubna nabídne uživatelům na optických přípojkách nový superrychlý tarif. Zájemci budou moci využívat...
Podívejte se, jaké hodnoty jsme v prosinci naměřili u jednotlivých technologií a kteří poskytovatelé nabízeli...
Zákazníci si nyní mohou u O2 pořídit nový internet s garancí vrácení peněz do 60 dnů od pořízení. Pokud nebudou...