Úvod > Články > LTE údajně ruší televizní signál jen výjimečně

LTE údajně ruší televizní signál jen výjimečně

Na jaře loňského roku odstartoval provoz sítí LTE v pásmu 800 MHz. Tato technologie poskytuje vysokorychlostní připojení k internetu a tím zvyšuje kapacitu mobilních sítí. V poslední době se začaly množit stížnosti, že LTE ruší televizní signál. ČTÚ celou situaci šetří.

LTE s sebou nese řadu přínosů, ale ve výjimečných případech je příčinou rušení signálu. K rušení signálu dochází hlavně v blízkosti základnových stanic LTE pracujících v pásmu 800 MHz. Ty sousedí s horním okrajem kmitočtového pásma digitální televize.

Pravděpodobnost rušení příjmu se zvyšuje v oblastech příjmu televizních kanálů 59 a 60, v oblastech s nižší úrovní signálu DVB-T při použití aktivní pokojové antény, při použití televizní antény se zesilovačem signálu a také při nevhodné konfiguraci či závadě televizního anténního systému.

ČTÚ se snaží případům předcházet a zavedl řadu opatření. Jedná se například o stanovení povinného minimálně dvouměsíčního zkušebního provozu každé základnové stanice před jejím uvedením do trvalého provozu. Dále je nutností splnit technické parametry budované mobilní sítě v pásmu 800 MHz podle mezinárodní normy. ČTÚ také trvá na možnosti změnit technické parametry stanice na základě výsledků zkušebního provozu a uděluje operátorům povinnost předávat úřadu seznam základnových stanic aktuálně provozovaných ve zkušebním provozu. V případě nalezení nějakého problému jsou držitelé oprávnění nuceni učinit vše pro to, aby vzniklá komptabilita byla co nejdříve odstraněna. V případě nutnosti musí vypnout vysílací zařízení.

Úřad se snaží technickým problémům předejít také díky dalším opatřením. Patří mezi ně vytvoření pracovní skupiny složené ze zástupců operátorů televizních sítí, operátorů LTE a ČTÚ. Skupina má za úkol řešit problémy související s výstavbou sítí LTE. Dále úřad zřídil informační stránky zabývající se touto problematikou. K odstranění problémů s rušením signálu slouží také sdružení místních samospráv ČR, Svaz měst a obcí, Asociace krajů ČR a proškolené servisní firmy.

ČTÚ prověřuje všechny nahlášené případy a zjišťuje příčiny rušení. Při prováděném šetření se zjistilo, že ke konci května 2015 bylo 32% závad na straně přijímacích zařízení posluchačů, v 19% případů žádné rušení nebylo zjištěno a příčinou byla většinou nedostatečná úroveň signálu v místě příjmu a ve 49% je zjištěna jako zdroj rušení BTS LTE.

V červnu mírně vzrostl počet hlášení případů rušení příjmu televizního signálu v souvislosti s výstavbou sítí LTE. Úřad evidoval 417 přijatých podnětů, oprávněný však byl jen každý čtvrtý.

23. 7. 2015

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 499 Kč

Přečtěte si také

 

O2 představilo nové tarify NEO+ s možností bezplatné aktivace neomezených dat

O2 zařadilo do nabídky novou tarifní řadu NEO+, se kterou si můžete zdarma aktivovat neomezená 5G data na 24 hodin...

 

Portugalsko chce zakázat používání čínských komponent v 5G sítích

Portugalská rada pro kybernetickou bezpečnost vydala usnesení, které by mohlo omezit využívání čínského vybavení v...

 

EU omezí klamavou reklamu a zavádějící tvrzení na obalech výrobků

Evropská unie chce zlepšit označování výrobků a bojovat proti klamavým popisům a zavádějícím tvrzením ohledně...

Nejčtenější články

Netflix omezuje sdílení hesel po celém světě, došlo i na Česko

 

Společnost Netflix rozšířila nová pravidla pro sdílení hesel do dalších více než 100 zemí. Za využívání účtu mimo...

CETIN přidal do nabídky optický tarif 2000/1000 Mb/s

 

CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...

O2 rozdává k novým O2 TV set-top boxům soundbary za 1 Kč

 

O2 rozdává dárky zákazníkům, kteří si na e-shopu objednají nejnovější O2 TV set-top box. Za 1 Kč si mohou pořídit...