Na jaře loňského roku odstartoval provoz sítí LTE v pásmu 800 MHz. Tato technologie poskytuje vysokorychlostní připojení k internetu a tím zvyšuje kapacitu mobilních sítí. V poslední době se začaly množit stížnosti, že LTE ruší televizní signál. ČTÚ celou situaci šetří.
LTE s sebou nese řadu přínosů, ale ve výjimečných případech je příčinou rušení signálu. K rušení signálu dochází hlavně v blízkosti základnových stanic LTE pracujících v pásmu 800 MHz. Ty sousedí s horním okrajem kmitočtového pásma digitální televize.
Pravděpodobnost rušení příjmu se zvyšuje v oblastech příjmu televizních kanálů 59 a 60, v oblastech s nižší úrovní signálu DVB-T při použití aktivní pokojové antény, při použití televizní antény se zesilovačem signálu a také při nevhodné konfiguraci či závadě televizního anténního systému.
ČTÚ se snaží případům předcházet a zavedl řadu opatření. Jedná se například o stanovení povinného minimálně dvouměsíčního zkušebního provozu každé základnové stanice před jejím uvedením do trvalého provozu. Dále je nutností splnit technické parametry budované mobilní sítě v pásmu 800 MHz podle mezinárodní normy. ČTÚ také trvá na možnosti změnit technické parametry stanice na základě výsledků zkušebního provozu a uděluje operátorům povinnost předávat úřadu seznam základnových stanic aktuálně provozovaných ve zkušebním provozu. V případě nalezení nějakého problému jsou držitelé oprávnění nuceni učinit vše pro to, aby vzniklá komptabilita byla co nejdříve odstraněna. V případě nutnosti musí vypnout vysílací zařízení.
Úřad se snaží technickým problémům předejít také díky dalším opatřením. Patří mezi ně vytvoření pracovní skupiny složené ze zástupců operátorů televizních sítí, operátorů LTE a ČTÚ. Skupina má za úkol řešit problémy související s výstavbou sítí LTE. Dále úřad zřídil informační stránky zabývající se touto problematikou. K odstranění problémů s rušením signálu slouží také sdružení místních samospráv ČR, Svaz měst a obcí, Asociace krajů ČR a proškolené servisní firmy.
ČTÚ prověřuje všechny nahlášené případy a zjišťuje příčiny rušení. Při prováděném šetření se zjistilo, že ke konci května 2015 bylo 32% závad na straně přijímacích zařízení posluchačů, v 19% případů žádné rušení nebylo zjištěno a příčinou byla většinou nedostatečná úroveň signálu v místě příjmu a ve 49% je zjištěna jako zdroj rušení BTS LTE.
V červnu mírně vzrostl počet hlášení případů rušení příjmu televizního signálu v souvislosti s výstavbou sítí LTE. Úřad evidoval 417 přijatých podnětů, oprávněný však byl jen každý čtvrtý.
23. 7. 2015
Autor: Redakce DSL.cz
V USA začal soudní spor, ve kterém se má rozhodnout, zda Google bude muset prodat prohlížeč Chrome. Americké úřady...
OpenAI oznámilo, že od 30. dubna nahradí v ChatGPT model GPT-4 novější verzí GPT-4o. GPT-4 zůstane nadále dostupný...
Meta přináší nové funkce pro bezpečnost mladistvých na Facebooku a Messengeru. Reaguje tak na kritiku ohledně...
T-Mobile nově nabízí Netflix jako součást vybraných tarifů. Sepsali jsme pro vás všechny důležité informace, které k...
O2 v březnu představilo novou platformu Oneplay. Nyní aktualizoval svou Magenta TV i T-Mobile. Obě služby jsme pro...
Chcete získat Netflix zdarma? U T-Mobilu ho získáte ve verzi Premium jako dárek při pořízení nové Magenta TV.