USB technologie sjednotily téměř celý svět nabíjení a přenosu dat. Díky nim můžeme pomocí jedné nabíječky dodávat energii různým druhům telefonů i tabletů. Stále však o nich panují mýty.
Určitě každý z nás slyšel, že kvůli USB nabíjení mohou vybuchovat smartphony, musí se využívat funkce bezpečného odebrání USB, že existuje jen 1 typ USB portu a že přístroj se musí nabíjet jen nabíječkou dodávající stanovené množství energie. Vrtá vám hlavou, jak to doopravdy s USB je?
Zajisté vám neunikala kauza ohledně vybuchujících telefonů Samsung Galaxy Note 7. Příčinou však nebylo špatné nabíjení telefonů, ale nekvalitní série baterií. "Samovolné vznícení telefonu vzniká při přehřátí baterie. To se stává u špatně vyrobených typů, v nichž se katoda a anoda vzájemně dotýkají. K vybuchování telefonů může docházet také důsledkem velmi vysokých teplot. Telefon proto nikdy nenechávejte na přímém slunci či v blízkosti zdrojů tepla," radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.
Musí se USB bezpečně odebrat pomocí funkce v počítači nebo jej můžu ihned odebrat manuálně? To je otázka, kterou si klade nejeden z nás. Většina počítačů v České republice funguje na operační systému Windows. Pravdou je, že zrovna u nich nemusíte ve většině případů funkci "Bezpečné odebrání USB" využít.
Problém může nastat, pokud násilně odpojíte USB v době, kdy se přenáší data. Dokonce i když počítač hlásí, že data byla přenesena, v pozadí může probíhat ještě několik procesů a ani v tomto případě odborníci nedoporučují manuální odebrání USB. Systémy Windows 7 a Windows 8 však hlásí okamžitý stav, takže u nich funkci bezpečného odebrání USB nemusíte využívat vůbec.
Poměrně rozšířeným mýtem je, že přístroj můžete nabíjet pouze nabíječkou zakoupenou společně s ním. To je odůvodněno tím, že přístroji dodává přesně požadované množství proudu. Mnoho lidí se totiž mylně domnívá, že pokud je nabíječka výkonnější, může přístroj poškodit.
Pravdou ovšem je, že každý přístroj si vezme pouze tolik proudu, kolik potřebuje ke svému provozu. Tuto kapacitu nikdy nepřekročí a proto jej nelze nabíjením poškodit. Nabíjení výkonnějším zdrojem energie má dokonce svá pozitiva. Díky němu se totiž zkracuje doba nabíjení. Vždy však užívejte značkové nabíječky, levné čínské napodobeniny totiž můžou telefonu nebo jakémukoliv jinému zařízení skutečně uškodit bez ohledu na výkon.
2. 12. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
Lednové rychlosti mobilního internetu jsou tady. Který operátor nabízel nejrychlejší 2G, 3G a LTE připojení? A ve...
Čeští operátoři tento rok začnou vypínat zastaralou 3G síť. Nahradí ji modernější LTE a 5G, díky čemuž se výrazně...
Čínská společnost Xiaomi zveřejnila video, na kterém ukazuje telefon s displejem pokrývajícím všechny 4 strany...
Vodafone se rozhodl, že vyčlení svou pasivní infrastrukturu do nové společnosti. V rámci nově vzniklé Vantage Towers...
CETIN každoročně investuje miliardy korun do modernizace své komunikační infrastruktury. Kolik internetových...
CETIN znovu obnovil prodej bondingu. Od 1. února si tak můžete bonding znovu objednat jak u T-Mobilu, tak u O2...