Úvod > Články > Neoprávněné použití fotografií z internetu se může prodražit

Neoprávněné použití fotografií z internetu se může prodražit

Líbí se vám na internetu fotografie a chcete si ji stáhnout do svého počítače? Pokud ji použijete jako pozadí pracovní plochy na osobním počítači nebo jako součást pozvánky na rodinnou akci, neměl by s tím být problém. Jestliže ale chcete fotografii využít ke komerčním účelům, musíte mít souhlas autora, jinak se vám to může pěkně prodražit.

Neoprávněné použití fotografií z internetu se může prodražit

Každý, kdo užívá fotografie v rámci své internetové prezentace by si měl ověřit, zda k daným snímkům a komerčnímu způsobu užití má odpovídající oprávnění v rámci autorského práva. Bez tohoto oprávnění musí počítat s tím, že osoby, které k fotografiím mají autorská práva, mohou uplatňovat své nároky soudní cestou.

Za komerční využití se dá považovat umístění fotografie na reklamní materiály, web firemních stránek společnosti nebo například plakáty ke společenské akci. Uvedením autora či zdroje, odkud fotografie pochází, se třetí osoba nijak nezbavuje své odpovědnosti za porušení autorských práv. Také značka cypyright © nemá na existenci autorského práva žádný vliv.

Kromě autora se může domáhat práv také osoba, která je na fotografii vyobrazena, pokud ke komerčnímu šíření podobizny nedala souhlas. A pozor, dokonce to mohou být i vlastníci zobrazených architektonických či uměleckých děl.

A jak si autorská práva zajistíte? Koupíte si od autora fotografie licenci. Ta pak může být udělena formou výhradní nebo nevýhradní licence. Ta výhradní umožňuje používat fotografii pouze tomu, komu byla licence poskytnuta, u nevýhradní licence může autor poskytnout užívání fotografie i dalším subjektům.

Pokud nebudete mít na komerčně použitou fotografii licenci nebo ji nezískáte z galerie, kde autor uvádí, že použití fotografií je zdarma, může dojít k žalobě. A bude to soud, kdo určí, kolik zaplatíte. Nejen, že budete muset doplatit licenci, ušlý zisk, ale i soudní náklady. A to je třeba zvážit. Více o autorských právech je uvedeno přímo v zákonu č.121/2000 Sb na této webové stránce.

Další variantou legálního obsahu jsou fotobanky, kde nakoupíte fotky za zlomek ceny oproti focení na zakázkut. Ne každý si ve fotobance najde to své, navíc se musíte smířit, že stejnou fotku můžete najít na konkurenčním webu. Pozitivní zpráva na konec je, že existují i fotobanky, kde za fotky nemusíte platit. Ale o tom až příště.

14. 12. 2015

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

mobilní aplikaceostatní

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 598 Kč
Cena za měsíc: 299 Kč

Přečtěte si také

 

EU obvinila platformu X z klamání uživatelů

Společnost X porušila pravidla Evropské unie týkající se online obsahu. Modrý odznak prý klame uživatele sociální sítě.

 

Google Mapy nabídnou AR obsah

Google Mapy chystají novou funkci zaměřenou na rozšířenou realitu. Uživatelé si budou moci zobrazit AR obsah v...

 

EU prověřuje Telegram, měl by mít více aktivních uživatelů, než uvádí

Evropská unie údajně prověřuje aplikaci pro zasílání zpráv Telegram. Úřady mají podezření, že má platforma více...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...