Už přes dva roky platí pro volání, SMS a data v EU stejná pravidla jako u nás v Česku. Je tu ale pár věcí, na které si musíte dát při vaší letošní dovolené pozor. U nás se dočtete vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte do zahraničí.
15. 6. 2017 vstoupila v platnost roamingová regulace Evropské unie. Obyvatelé členských států, včetně Norska, Lichtenštejnska a Islandu, tak mohou využívat svá mobilní data, psát SMS a volat po celé EU za stejných podmínek jako doma.
Evropská komise také stanovila maximální počet vyčerpaných dat. Pokud limit překročíte, budou vám za data účtovány poplatky. Cena za 1 GB přečerpaných dat se odvíjí od ceny domácího tarifu a měnících se poplatcích za gigabajt.
Zkuste si to vypočítat: dvojnásobek ceny tarifu bez DPH v eurech vydělte velkoobchodní cenou za gigabajt, která je v roce 2019 stanovena na 4,5 EUR bez DPH za 1 GB dat Výsledek je množství gigabajtů, které máte k dispozici bez poplatku.
Je to trochu komplikované, takže tady máte příklad: Řekněme, že máte třeba tarif Start neomezeně od Vodafonu s 1,5 GB dat za 549 korun měsíčně. Od ceny tarifu odečtěte DPH, k tomu stačí 549 Kč vydělit 1,21.
Výsledné číslo (=454) vynásobte dvěma (=908) a převeďte na eura. Momentálně je kurz 25,6 koruny, takže dostanete 35,5 EUR. Tuto částku už stačí jen vydělit velkoobchodní cenou za GB, tedy 4,5 EUR.
V zahraničí byste mohli bez problému prosurfovat 7,88 GB. Vy ale máte tarif s datovým limitem 1,5 GB a více využít nemůžete ani v zahraničí. Díky výpočtu ale víte, že se nemusíte obávat přečerpání.
Řekněme ale, že máte tarif s 10 GB za 499 korun. Pokud 499 vydělíte 1,21 (=412). vynásobíte dvěma (=824) a vydělíte 25,6, dostanete se na částku 32,19 EUR. Po vydělení velkoobchodní cenou za GB zjistíte, že v zahraničí můžete bez dalších poplatků využít jen 7,15 GB dat.
Pokud právě přemýšlíte, že po dovolené budete využívat výhodnější služby zahraničního operátora i v Česku, příliš se vám to nevyplatí. Existuje totiž zákaz permanentního roamingu a operátoři pravidelně vyhodnocují, kde se právě nacházíte.
Když budete používat SIM kartu déle než 2 měsíce v jiném státě, musíte podat vysvětlení, proč tomu tak je. V opačném případě vám operátor naúčtuje poplatky za zneužití roamingu.
Chcete-li svůj tarif od Vodafonu využívat naplno i v zahraničí, musíte mít aktivovaný Roaming na den nebo World Roaming. V telefonu je také potřeba mít také povolený datový roaming.
Nejste si jistí, jestli máte roaming zapnutý? V aplikaci Můj Vodafone vyberte sekci Služby – Zahraničí (Roaming). Přímo tam si ho můžete i aktivovat.
Pokud máte tarif s volnými minutami nebo SMS, které platí pouze v rámci Vodafonu, v zahraničí je nelze využívat. S volné minuty pro volání do zahraničí musíte také počkat až do Česka.
I u T-Mobilu je to podobně. Máte-li volné minuty a SMS pouze na čísla od magentového operátora, v EU budete platit všechny hovory a zprávy podle domácí sazby za minutu do ostatních sítí.
Při cestování po Evropské unii ale můžete využívat neomezené volání a SMS do všech sítí a neplatíte za to nic navíc.
Když vám data v zahraničí dojdou, T-Mobile vám je pozastaví a vy si je můžete v případě zájmu dokoupit stejně jako doma. A pokud data v tarifu nemáte a zapnete si internet, nejdříve po vás bude chtít potvrdit, že si opravdu přejete surfovat.
Jestli na dovolenou do zahraničí potřebujete pouze mobilní internet, můžete si pořídit Twist kartu od T-Mobilu, aktivovat si na ní Internet v mobilu na měsíc za 99 korun a následně si v aplikaci Můj T-Mobile zapnout balíček Neomezená data na léto. Operátor sice dočasně snížil rychlost připojení v zahraničí, takže budete surfovat o něco pomaleji, ale nemusíte řešit datový limit!
Také u O2 si musíte roaming nejdříve aktivovat. Jeho nastavení zkontrolujete v Moje O2, na prodejně nebo na roamingové lince *30.
Operátor chrání své zákazníky proti přečerpání dat s funkcí Chytrá ochrana. Automaticky je zapnutá pro připojení mimo EU a pro cesty po Evropské unii si ji můžete nastavit v internetové samoobsluze.
Volné minuty, SMS a neomezené volání můžete i u O2 využívat stejně jako v Česku. Pokud žádné volné jednotky nemáte, platíte za hovory a zprávy podle standardního ceníku. Podle stejné sazby vám budou účtovány i v případě, že volné minuty a SMS platí pouze v síti O2.
Jestli vám v zahraničí váš tarif nestačí, můžete si také pořídit SIMku od operátora v dané zemi. Většina z nich nabízí velmi výhodné služby, takže se vám to zejména při delších pobytech vyplatí.
Připravili jsme si pro vás letní speciál, ve kterém se zaměříme na nabídku v nejoblíbenějších destinacích:
Jak na volání a internet ve Španělsku
Jak na volání a internet v Chorvatsku
Jak na volání a internet v Itálii
Jak na volání a internet na Slovensku
Jak na volání a internet v Rakousku
Jak na volání a internet v Řecku
Jak na volání a internet v Turecku
Jak na volání a internet v Egyptě
Jak na volání a internet v Tunisku
Jak na volání a internet v Bulharsku – vyjde už 25. července
Zjistěte, od kterého operátora to pro vás bude nejlepší díky našemu formuláři. Stačí zadat konkrétní adresu.
Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.
Máte na mysli nějakou z následujících adres?
Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.
Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.
21. 6. 2019
Autor: Redakce DSL.cz
3G4GLTEmobilní internetO2T-MobiletelekomunikaceVodafonevolání na mobilvolání na pevnou
Vodafone odstartoval dvoutýdenní Crazy Week. V rámci akce zlevnil pevný internet, včetně gigabitové rychlosti, na...
Společnosti Google a MediaTek společně vyvíjí nový čip, který by mohl výrazně zrychlit zařízení pro chytré...
Meta oznámila, že na Facebooku a Instagramu upustí od ověřování faktů třetí stranou. Moderaci příspěvků nechá na...
Zítra opět usedneme k televizím a začne vánoční pohádkový maraton. V dnešním článku najdete velký přehled pohádek a...
Pokud zrovna řešíte, jak zasimulovat Ježíškovo zazvonění tak, aby vás děti neodhalily, máme pro vás pár tipů...
Pokud vám doručovací služby nedodaly vánoční dárky, u kterých garantovaly doručení do Štědrého dne a prodejce vám...